Srbiji ne preti bankrot, 'samo' kolaps
Objavljeno: 20.08.2012
Vesti
izvor: Kamatica, Slobodna Evropa
Srbija kao država ne može bankrotirati, ali ukoliko nastavi sa postojećom ekonomskom politikom trošenja i zaduživanja, sledi joj ekonomski i finansijski kolaps.
Ovakvu "prognozu" dali su konsultant Evropskog ekonomskog instituta iz Brisela Dragomir Janković i saradnik beogradskog Centra za slobodno tržište Aleksandar Stevanović.
Komentarišući mogućnost da se Srbija zaduži kod "bratskih zemalja", dvojica ekonomista ističu da je ekonomija vrlo surova i da ne postoje "bratski" krediti, i da su sigurni da Srbija nema šanse za povoljne kredite od Rusije, Kine ili od Azerbejdžana.
- Srbija je pokazala veliku sposobnost da iz egzotičnih i sličnih zemalja dobija sredstva. Naprimer, imate ovu noviju ljubav s Azerbejdžanom. Ne bi me čudilo da pronađu i nove “bratske zemlje“ koje bi nam formalno dale jeftine kredite, koji - kad se sve sabere - bivaju skuplji - kaže Stevanović.
Janković ističe da bi ekonomski kolaps značio potpuni haos u privrednim aktivnostima, naplatama poreza, ali i u svim onim aktivnostima iz kojih se finansiraju država i privreda.
- Srbija kao država neće bankrotirati, ali će ući u vrlo ozbiljan ekonomski kolaps, iz kojeg će teško izaći bez ozbiljnih i radikalnih mera, koje bi, pre svega, podrazumevale štednju, racionalno trošenje i racionalno zaduživanje - rekao je Janković.
Janković i Stevanović su saglasni da se u Srbiji neće dogoditi "grčki scenario", jer se srpski i grčka situacija ne mogu uporediti ni po nivou zaduženosti, ni po načinu zaduženosti, ni po režimu otplaćivanja, ali ni po značaju koji Srbija i Grčka imaju kako za EU, tako i za međunarodnu ekonomiju.
- Evropa je znala kakvi su mangupi u Srbiji, kakav je kvalitet svih naših vlada i nisu nam dozvolili da se zadužimo kao Grčka. Pogotovo niko nije verovao u verodostojnost naših finansijskih izveštaja kao što je verovao onim kojima je Grčka obmanjivala EU. Zbog toga nikad nismo bili u mogućnosti da uzmemo onoliko kredita koliko su uzeli Grci - rekao je Stevanović i naveo da da država ne može bankrotirati kao kompanija, ali da država koja je u bankrotu nije privlačna za strane investicije i treba joj 5-6 godina vrlo kredibiltetne ekonomske politike kako bi vratila poverenje međunarodne zajednice.
- To preti Srbiji, takva mogućnost je vrlo realna, a bojim se da ćemo mi pred tom činjenicom još neko vreme gurati glavu u pesak - rekao je Stevanović.
Janković i Stevanović očekuju povećanje inflacije u Srbiji i ocenjuju da srpska vlada svojim najavama o smanjenju cena energenata i životnih namirnica, ili isplate 13-te penzije, pokazuje da ne drži stvari pod kontrolom i da joj izmiču ekonomski instrumenti.
- U Srbiji, recimo, postoji mit da ne možete imati stabilnu valutu ako nemate jaku ekonomiju, što je vrhunska besmislica. Nikome ne pada napamet da pogleda najbližeg suseda - BiH, zemlju sa nikakvom ekonomijom, kao što je i Srbija, ali stabilnim novcem - zaključio je Stevanović.
27.08.2012
27.08.2012
27.08.2012
27.08.2012
27.08.2012
Pogledajte arhivu vesti
|
|