PIO Fond da uštedi 74 mlrd. RSD

Objavljeno: 05.06.2012


Vesti izvor: Kamatica, Blic, B92

Radna grupa za restrukturiranje Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja pripremila je mere za smanjenje izdataka za 13,2 odsto ili za 74,4 milijarde dinara. Takođe, umesto da se budžet pokriva polovinu iznosa isplaćenih penzija, učešće bi se svelo na 41,6 odsto.

Predlog za reformu penzionog sistema koji sadrži šest konkretnih mera uskoro će se naći na stolu novog predsednika Srbije, premijera i članova Vlade.

Jedna od njih je i prebacivanje isplata vojnih i poljoprivrednih penzija na budžet Ministarstva rada i socijalne politike.

- Fondovi svuda u svetu oplođuju novac osiguranika. Sada bi i kod nas trebalo utvrditi šta je sve imovina fonda i tamo gde je to moguće da se stavi na raspolaganje. Na tom spisku su banje, rehabilitacioni centri u koje je Fond uložio preko 500 miliona evra. Takođe, ulagao je i u kanalizacionu i vodovodnu mrežu u preko 50 gradova, od čega bi trebalo da dobije deo akcija - ističe Rajić.

Fond već ima akcije u 175 preduzeća, ali nema pravo upravljanja u drugim firmama kod kojih je privatizacija raskinuta, pa sada i delom fonda upravlja Agencija za privatizaciju.

Ako država usvoji te mere, Fond za penzijsko-invalidsko osiguranje (PIO) će i u budućnosti moći redovno da isplaćuje penzije, dok bi u suprotnom prihodi najstarijih građana bili neizvesni, tvrde autori.

Jedna od predloženih mera je da se penzije vojnih lica i poljoprivrednika prebace na Ministarstvo rada i socijalne politike. Vojne penzionere bi trebalo isplaćivati iz budžeta, ili da se osnuje poseban vojni fond, pošto je u Fondu PIO samo četvrtina tih sredstava pokrivena. Kod poljoprivrednika je pokriveno i manje, tek petina.

- Većina poljoprivrednika ostaje u sivoj zoni, jer nema novca da plaća doprinose, pa se ne prijavljuju kao gazdinstvo. Bilo bi dobro da država poljoprivrednike prebaci na dobrovoljno penzijsko osiguranje. Onda bi mogla da stimuliše one koji to uplaćuju, tako što će im davati veće subvencije po hektaru. Najbolji primer takve postavke su Slovačka i Poljska, ali slično rade i Holandija, Francuska - kaže Dragoljub Rajić iz UPS-a, koji je učestvovao u izradi predloga.

Predlaže se i da se finansiranje zdravstvene zaštite penzionera prenese s Fonda PIO na budžet, a da se naknada za tuđu negu i pomoć, telesno oštećenje i invalidsku zaštitu prenese na socijalno osiguranje. Takođe, predlog je da se iz transfera države isključi obaveza finansiranje penzija po posebnim propisima i razlika do minimalne penzije.

Radna grupa traži i da se Fondu PIO vrati kontrola nad naplatom poreza i doprinosa, jer se pretpostavlja da će naplata tada biti veća za nekoliko procenata, što će automatski povećati iznos novca za penzije.

Međutim, da bi se dugoročno obezbedila redovna isplata penzija, neophodno je da se Fondu omogući upravljanje imovinom.

- Fond PIO obračunava penzije, ali transakcije vrši Narodna banka Srbije. Ako bi Fond mogao da raspolaže svojim računom, taj novac bi mogao da oplodi tako što bi davao kratkoročne pozajmice bankama na koje bi ubirao kamatu. Na taj način sigurno bi se slilo još nekoliko milijardi dinara za penzije - objašnjava Rajić.

Već sada oko 1.680.000 penzionera finansirani su doprinosima 1.740.000 nominalno zaposlenih, a broj penzionera će dalje da raste.



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana