Stabilan kurs prvi izazov za novu vladu

Objavljeno: 23.05.2012


Vesti izvor: Kamatica, Blic

Formiranjem nove vlade stabilizovaće se i kurs. Do tada su pred Narodnom bankom dva instrumenta kojima može da brani vrednost domaće valute. I u slučaju da smanji intervencije na međubankarskom deviznom tržištu, ali i da poveća baznu kamatnu stopu, može se očekivati smirivanje kursa, kao i poskupljenje ionako skupih dinarskih kredita. U ovom momentu, ocena naših sagovornika je da kurs ima prioritet.

Za stabilan devizni kurs potreban je samo jedan uslov, a to je jaka privreda. Kako za „Blic“ kaže Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta, svi ostali faktori mogu da utiču na njegovo privremeno jačanje ili dugoročno slabljenje. 

- Da bi se obezbedilo umereno gubljenje vrednosti kursa dinara, pošto u ovim uslovima nije realno da imamo stabilan kurs, primarno je da se brzo formira vlada koja će imati visok kredibiltet i koja će odlučno pristupiti strukturnim reformama. Pre svega u domenu uravnoteženja budžeta. Od značaja je i ponovno aktiviranje zamrznutog aranžmana sa MMF-om, kao i privlačenje stranih investitora. Nove strane investicije koje bi značile priliv strane valute bi imale veliki uticaj na kretanje kursa - kaže Fabris. 

Instrumenti kojima raspolaže NBS mogu privremeno da zaustave slabljenje vrednosti dinara. Svakako najefikasniji instrument su intervencije na deviznom tržištu. 

- Ali treba imati u vidu da su devizne rezerve ograničene. Povećanjem referentne kamatne stope bi se mogao apsorbovati deo viška dinara, ali taj instrument je manje efikasan u odnosu na intervencije na deviznom tržištu i reaguje sa određenim vremenskim kašnjenjima, a i ima cenu u vidu kamate koju plaća NBS. Ostali instrumenti monetarne politike poput obavezne rezerve nisu dovoljno efikasni
- zaključuje Fabris. 

Od početka godine, centralna banka prodala je više od 800 miliona evra. Viceguverner Bojan Marković upozorio je na to da intervencije na međubankarskom deviznom tržištu na dugi rok nemaju mnogo smisla. Ako se uspostavi da je deficit budžeta dugoročan problem, onda će NBS reagovati kroz podizanje referente kamatne stope. Međutim, i to ima svoju cenu. 

Devizne rezerve 

Vladimir Čupić, predsednik Izvršnog odbora Hipo Alpe-Adrija banke  kaže da bi povećanjem bazne stope centralne banke bile privučene investicije, u zemlju bi ušle devize i tako se izbalansirali tokovi novca. 

- Ali u ovom trenutku ta mera bi imala kratkoročni karakter delovanja na kurs, a doprinela bi i povećanju dinarskih kamatnih stopa - upozorava Čupić i dodaje da, kad bude bila izabrana reformska vlada, i kurs će se stabilizovati. 

Devizne rezerve svojom veličinom treba da podrže uredno servisiranje kreditnih obaveza koje dospevaju u čvrstoj valuti prema inokreditorima, kao i višemesečno finansiranje uvoza. 

- Devizne rezerve imaju i značajnu ulogu u liniji odbrane od eksternih šokova u vremenima krize koji imaju negativan uticaj na izvoz, priliv doznaka, kao i priliv kapitala. Mislim da, pre svega, u tom svetlu treba i gledati na komentar NBS da se ne može večno intervenisati na međubankarskom deviznom tržištu. Naime, kada potrošite devizne rezerve, dolazite do toga da, iako firme i država mogu imati dinare, nemaju gde da kupe devize da bi izmirile dospele obaveze prema stranim poveriocima - upozorava za „Blic“ Zoran Petrović, zamenik predsednika Izvršnog odbora Rajfajzen banke. 

Uzroci slabljenja 

Kada govori o uzrocima slabljenja dinara, Slavko Carić, predsednik Izvršnog odbora Erste banke, podseća na to da postoji više razloga što je kurs nestabilan.
 

- Investitori beže od političke nestabilnosti, pa zato i nema stranih direktnih ulaganja. Pogledajte šta je politička nestabilnost uradila Grčkoj. Naravno, problem je i to što Srbija ne proizvodi dovoljno. Moramo više da radimo - kaže Carić.

Šoškić: Pritisci na dinar privremeni 

Odlaganja ili odsustvo odlučnih fiskalnih reformi nove vlade na strani rasta prihoda i znatnog smanjenja rashoda u budžetu ojačali bi pritiske na strani slabljenja vrednosti dinara - upozorio je za NIN Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije.
 NBS je dužna da racionalno upravlja deviznim rezervama, ističe on i ukazuje na to da je politika skupog kupovanja stabilnosti intervencijama iz deviznih rezervi moguća samo u ograničenom vremenskom periodu i da ima smisla samo kao premošćavanje do odlučnih i brzih reformi budžetskih prihoda i rashoda zemlje.  Kako podseća guverner, obistinile su se, nažalost, prognoze NBS da će se odlaganje pozitivne revizije aranžmana sa MMF odraziti i na depresijacijske pritiske na dinar. 



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana