Ostavke zbog gubitka dve milijarde dolara
Objavljeno: 14.05.2012
Vesti
izvor: Kamatica, Deutsche Welle
Zbog gubitaka u vrednosti od više milijardi dolara, tri funkcionera najveće američke banke JP Morgan, moraće da odu sa položaja. Političari traže oštrije propise kojim bi se stalo na put rizičnim investicijama.
Ina Dru, koja je godinama bila na čelu odeljenja za kontrolu rizika, trebalo bi da podnese ostavku. Druova je jedna od najuticajnijih žena na Volstritu, i prošle godine plaćena je 15,5 miliona dolara. Još dva službenika iz Londoskog odeljenja moraće da odu, zbog loše procene rizika transakcija.
Za samo šest nedelja JP Morgan prokockali su preko dve milijarde dolara, pokušavajući da izvuku profit iz krize u evrozoni. Ukupni gubici mogli bi da dostignu i tri milijarde, i to zbog paketa investicija namenjenog da pomogne bankama da drže rizik tržišta pod kontrolom.
Priznajući da je bilo „puno grešaka, aljkavosti i loših odluka“ u proteklih šest nedelja, generalni direktor JP Morgana Džejmi Dajmon, na vanredno sazvanoj konferenciji za novinare, saopštio je da su investicije „na kraju bile rizičnije, opasnije i manje efikasne kao ekonomska zaštita, nego što smo mislili.“
- Priznajemo grešku, naučićemo iz nje, popravićemo je i prevazići - rekao je Dajmon, dodajući da će banka pokušati da se oslobodni paketa na „odgovoran način“ da bi ograničili štetu za svoje akcionare.
Firma je investirala u hartije od vrednosti, koje služe za zaštitu od bankrota, ali je navodno kraj trampe duga u Grčkoj, u aprilu, doveo do pada vrednosti te investicije. Ipak, analitičari su rekli AP agenciji da sumnjaju da je ova investicija bila namenjena zaštiti od rizika, i da je banka, po svemu sudeći, uložila novac kladeći se radi sopstvene dobiti.
Slučaj kazino kapitalizma
Činjenica da je ova firma napravila tako veliki gubitak predstavlja posebno iznenađenje, s obzirom da je JP Morgan do sada uživao reputaciju jednog od najpromišljenijih investitora na tržištu. Ponovo se čuju zahtevi da se propisi moraju menjati, a nadzor trgovanja banaka poveća.
Dajmon se sa tim ne slaže. „Samo zato što smo mi glupi, ne znači da su svi ostali bili glupi“ rekao je na konferenciji za štampu.
- Džejmi Dajmon nije glup, zapravo je vrlo sposoban, i njegovom bankom se upravlja na dobar način. Baš u tome je suština, kada jedna od najbolje vođenih institucija, kojom presedavaju vrlo inteligentni ljudi, može da napravi grešku ove vrste, to je razlog zbog koga nam trebaju propisi, bezbednosna mreža - tvrdi kongresmen i jedan od autora predloga novog zakona o trgovini, Barni Frenk.
- Ovaj ogromni gubitak je jedan u nizu dokaza da je ono što banke zovu hedž (hedge - zaštitna ograda) zapravo često kockanje i da ove banke – navodno „prevelike za bankrot“ – nemaju šta tu da traže - rekao je američki senator Karl Levin.
Džejmi Dajmon, generalni direktor kompanije „JPMorgan Chase“ poznat je kao jedan od najžučnijih kritičara propisa o trgovini, koji u Americi stupaju na snagu u julu 2014, a koji bi „smanjili šanse da se ovako nešto dogodi“, kako kaže Majkl Grinberg, profesor Univerziteta u Merilendu. Vrednost akcija ove banke pala je do petka uveče devet odsto, povlačeći i druge banke sa sobom.
27.08.2012
27.08.2012
27.08.2012
27.08.2012
27.08.2012
Pogledajte arhivu vesti
|
|