Izbori nisu ojačali dinar, pritisci jačaju

Objavljeno: 08.05.2012


Vesti izvor: Kamatica, Blic

Prvi dan nakon izbora na međubankarskom deviznom tržištu uobičajeno kao i prethodnih nedelja, devize prodaje samo onaj ko mora, samo na kraju jučerašnjeg trgovanja evro je bio istorijski najjači i vredeo 111,9696 dinara.

I ovaj put centralna banka morala je da interveniše sa prodajom 20 miliona evra kako bi obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta. 

Kapital ne voli neizvesnost kretanja na međubankarskom deviznom tržištu prokomentarisao je Zoran Petrović, zamenik predsednika Izvršnog odbora Rajfajzen banke. Podseća i da istraživanja OECD-a pokazuju da se investicione odluke odlažu u predizbornim periodima.

- Ukoliko u razumnom roku dobijemo novu vladu koja ce biti spremna da povlači poteze usmerene ka uravnoteženju budžeta i održivom javnom dugu, te nastavi aranžman sa MMF-om, to bi značilo da bismo u narednom periodu mogli da računamo sa stabilnijim deviznim kursom. Naravno, nema trajne stabilnosti bez rasta izvoza i stranih investicija - kaže Petrović.

Na pitanje zašto postoji oklevanje učesnika na međubankarskom deviznom tržištu da prodaju devize, naš sagovornik odgovara da je ponuda deviza manja jer je manji izvoz, manje je stranih direktnih investicija, kao i portfolio investicija u odnosu na isti period lane. 

- Takođe, manja je i kreditna aktivnost banaka jer su banke ranije znatno više prodavale devize da bi kreditirale u dinarima sa valutnom klauzulom - ističe Zoran Petrović.

Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište kaže da je nemoguće da se s ovolikim deviznim rezervama i potražnjom za devizama ipak ne može da uspostaviti stabilizacija kursa. 

- Sumnjam da će dinar imati neki trend drastičnog slabljenja. Kao i do sada dinar će slabiti tri četiri odsto godišnje. Ne verujem da u ovom trenutku iko razmišlja o fiksiranju kursa, jer bi to značilo povlačenje i nekih nepopularnih poteza - ističe Stevanović.Ekonomisti smatraju da samo od Narodne banke Srbije zavisi da li će, intervencijama, sprečiti veće slabljenje domaće valute u narednom periodu. Od toga zavisi i koliki će kurs dinara biti do drugog kruga predsedničkih izbora, a verovatno i do momenta formiranja nove vlade.

- Pritisci na dinar ne jenjavaju, čak su i pojačani prvog dana posle opštih izbora u Srbiji, pošto je neizvesniji i ishod u pogledu formiranja nove vlade.  Ovakva situacija zadržaće se sve do formiranja nove vlade, koja bi trebalo da postavi jasnu ekonomsku politiku u narednom periodu - kaže ekonomista Ivan Nikolić. Vlasnici menjačnica, pak, očekuju da će kurs dinara do okončanja drugog kruga predsedničkih izbora, 20. maja, biti stabilan.

- Svi su se umirili, nema velikog prometa, čeka se formiranje vlade.  Na deviznom tržištu nema velikih dnevnih oscilacija. Ne verujem da će kurs dinara drastičnije rasti, ali ni padati - kaže Borislav Brujić, predsednik Udruženja menjača Srbije. 

Evro je juče u menjačnicama mogao da se kupi za 112,5 dinara, a veće količine i za 112 dinara. Za prodaju evra građani su dobijali 111 dinara, dok je stimulativni kurs za prodaju veće količine deviza bio čak do 111,8 dinara za evro.



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana