Kina olakšava međunarodna plaćanja u juanima

Objavljeno: 11.04.2012


Vesti izvor: Kamatica

Kineska centralna banka razvija novi sistem za prekogranični platni promet u juanima, što je ključni infrastrukturni projekt kojim se želi olakšati korištenje kineske valute u međunarodnoj trgovini i ulaganjima.

Novi kineski sistem međunarodnih plaćanja (CIPS) moći će da koriste banke širom sveta i predstavljaće ključnu infrastrukturu kojom će se olakšati međunarodne transakcije u juanima.

- Korištenje juana u međunarodnoj trgovini i ulaganjima bit će u značajnom porastu a ovaj će sistem služiti kao kanal za prekograničnu uporabu juana. Radimo na razvoju takvog sistema -  kazao je Li Bo, čelnik dela kineske centralne banke zaduženog za sprovođenje mera vezanih uz kinesku valutu.

Li je napomenuo da takav sistem ne znači promenu valutne politike, ali da će se njime omogućiti veća konvertibilnost juana.

Kineska vlada dopustila je trgovcima u zemlji da obavljaju prekogranična plaćanja u juanima, a podstiče i profesionalne ulagače da s inozemnih tržišta juan vraćaju na domaća tržišta.

Plaćanja u juanima u međunarodnoj trgovini u 2011. godini dosegnula su iznos od 2.080 milijardi juana (333 milijardi dolara), čime su više nego utrostručena u odnosu na godinu ranije. Priliv direktnih ulaganja u kinesku valutu lani je dostigao iznos od 90,7 milijardi juana i to u vrlo kratkom roku nakon što je zvanični Peking dopustio takva ulaganja.

Novi sistem na čijem će razvoju trebati da se radi godinu do dve zamijeniće postojeći sistem međunarodnih plaćanja u juanima koji se uglavnom odvija preko Hong Konga, a omogućiće 17-satno dnevno poslovanje, nasuprot postojećeg 8-satnog, i dopustiti učestvovanje banaka iz dve Amerike, Evrope i Afrike. Na kraju novi sistem će podržavati simultane transakcije među bankama u juanima i stranim valutama. 



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana