Srbija godišnje uveze čak 25.000 kilograma svinjskih dlaka koje se koriste u industriji četaka jer domaći seljaci više ne gaje svinje od kojih se mogu dobiti dlake za četke. Zbog nedostatka adekvatnog materijala za oplodnju krava uveze se i 400 kilograma bikove sperme.
Uvoz svinjske dlake bi mogao biti i mnogo veći da u zemlju ne stižu kineske četke koje su znatno jeftinije od četki koje se prave isključivo od svinjskih dlaka.
Od stranaca kupujemo nanu i detelinuZanimljivo je to i da smo uvezli 300 kilograma deteline. Razlog je taj što je prethodna godina bila sušna pa smo imali samo jedan otkos umesto dva. Radi se o kabastoj robi koja je balirana - kaže Vojislav Stanković iz PKS-a. Niko ne bi očekivao ni da imamo potrebu da godišnje od stranaca kupimo oko 11.000 kilograma nane. Razlog je taj što se malo kome isplati da ovu biljku gaji na domaćim poljima. |
Uvoznici tvrde da srpske četke prave i od konjskog repa koja je takođe u značajnoj meri tražena u zemlji. Razlog je taj, što Srbija nema mnogo konjskih grla pa nema dovoljno ni ove sirovine za proizvodnju četki za krečenje i onih koje se koriste u prehrambenoj industriji.
Velika je potražnja i za bikovom spermom jer preko granice godišnje u Srbiju stigne 400 kilograma bikovske sperme.
Glavni kupci ovog proizvoda su veterinarske službe i velike farme. Srbija je davno imala zavode i službe na kojima se prikupljala bikova sperma koja se koristi za oplodnju krava u cilju rađanja kvalitetnog podmlatka, ali koje više ne postoje.
- Pomoću bikove sperme se dobija stoka sa velikim genetskim potencijalom. Ta sperma nije skupa, skupo je to što podmladak koji dobijemo tim putem neracionalno koristimo - kaže Vojislav Stanković iz PKS-a.
Ostavi komentar