Tekst objavljen: 25.09.2012 11:55        


Rudarske firme u Srbiji ostvarile su prošle godine prihod od dve milijarde dolara. Povećana je eksploatacija metala, uglja, nafte i nemetala. Najavljuje se eksploatacija uljnih škriljaca, nikla, jadarita... E tu već nastaju problemi.

Stranci bolje od nas znaju gde da kopaju po Srbiji

S jedne strane postoji strah građana i lokalnih zajednica od prljavih tehnologija, a sa druge, činjenica da podaci o mineralnom bogatstvu na nacionalnom nivou još nisu kompletirani, te da strane kompanije bolje znaju od nas čime raspolažemo.

Geologija je već dugo „trinaesto prase“ u državi i nad njom se neprestano menja nadležnost ministarstava, od rudarstva i energetike do ekologije. Nacionalna geološka institucija Geološki institut Srbije je već dugo u stanju otvorenog ili pritajenog štrajka, jer zaposleni stručnjaci male plate primaju s mesecima zakašnjenja. Zato sve više zaposlenje nalazi u stranim firmama kojima donose znanje, ali i jedinstvene baze podataka.
U Srbiji, pored nekoliko moćnih stranih multinacionalnih kompanija koje se bave i eksploatacijom, rade i manje istražne geološke firme - one sakupljaju i prodaju podatke.

Najpoznatija ležišta u eksploataciji, s pretežno niskim sadržajem metala i značajnim potencijalima, nalaze se u istočnoj Srbiji. Bakra ima u Majdanpeku, Boru, Velikom Krivelju, a olovno-cinkane rude na Rudniku i Belom brdu. Značajne rezerve su u Starom trgu i Kiževku na KiM.

Postoje i poznate rezerve metala kao što su kalaj, mangan, molibden, titanijum, vanadijum i uran, koje se ne eksploatišu jer su rezerve rude male. Kalaja ima na Ceru i Bukulji, mangana u Laznici, Drači i Novom brdu (KiM). Uran se nalazi na Bukulji i Staroj planini.

Potencijalno značajni resursi nikla i kobalta nalaze se u regionu Mokre gore, Čikatova i Glavice, ali stručnjaci napominju da njihove rezerve uopšte nisu istražene. Potencijalnih ležišta antimona ima u reonu Zajače i Bujanovačkog masiva, dok se aluminijum pojavljuje u zapadnoj Srbiji, kod Aluge.

Realno je očekivati i nove rezerve zlata, srebra i retkih metala u Timočkom i Leckom komplaksu, kažu stručnjaci, ali tek posle novih istraživanja.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
rudarstvo stranci istraživanja

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana