Američki san je postao mit, izjavio je američki ekonomista i dobitnik Nobelove nagrade Džozef Štiglic, profesor na Univerzitetu Kolumbija, i dodao da je finansijski sektor krivac za sve veću nejednakost između bogatih i siromašnih u SAD.
Štiglic navodi da je "verovanje u američki san i dalje snažno, ali već 20 godina nema nikakvog boljitka za prosečnu američku porodicu. Sa druge strane, najbogatijih jedan odsto stanovništva zarađuju 40 odsto više samo u jednoj nedelji nego što petina najsiromašnijih zaradi u celoj godini".
Na pitanje da li misli da je slogan "99 odsto" iz pokreta "Okupiraj Volstrit" ispravan i ko su zaista tih preostalih "jedan odsto", Štiglic je rekao da je to grupa ljudi koja dobija 20 do 25 odsto ukupnog prihoda i da je njihov udeo udvostručen u poslednjih 30 godina. - Oni poseduju oko 35 odsto ili više ukupnog bogatstva. Oni imaju najbolje kuće, najbolje obrazovanje i najbolji način života - kazao je Štiglic. |
U poslednjih nekoliko decenija u zemlji je dramatično povećana nejednakost u prihodima i bogatstvu, rekao je Štiglic i kao primer naveo da je 2011. šestoro naslednika imperije Volmart upravljalo bogatstvom od blizu 70 milijardi dolara, što odgovara imovini svih najsiromašnijih 30 odsto američkog društva.
Uprkos mitu da siromašni u SAD postaju bogati, "životne šanse mladih građana više zavise od primanja i obrazovanja njihovih roditelja nego u bilo kojoj drugoj razvijenoj industrijskoj zemlji za koju postoje podaci".
- Verovanje u Američki san pojačavaju anegdote, dramatični primeri pojedinaca koji su uspeli da se sa dna popnu na vrh. Verovanje u Američki san nije potkrepljeno pravim podacima - rekao je Štiglic.
- Devedeset devet odsto prema jedan odsto. To zaista zvuči kao odlična okolnost za revoluciju. Zašto stvari i dalje stoje tako mirno u SAD? - zapitao je Štiglic.
Ostavi komentar