Tekst objavljen: 12.11.2012 11:34        


Narodna banka Srbije od početka godine na odbranu kursa utrošila je blizu 1,35 milijardi evra deviznih rezervi. Ove zalihe trenutno iznose 9,83 milijardi evra.

Stabilnost Srbije garantuje i 15 tona zlata

Centralna banka, osim za kupovinu i prodaju deviza zbog održavanja stabilnosti kursa dinara, ovaj novac može da troši i za druge, strogo određene namene. Među njima je i plaćanje obaveza države Srbije prema stranim poveriocima.

Deo rezervi Srbija čuva i u zlatu. Zanimljivo da je smo po zalihama ovog plemenitog metala od 14,9 tona, prvi u regionu, a 59 u svetu. Vrednost naših zlatnih poluga iznosi 658,6 miliona evra i čini 6,8 odsto rezervi Srbije. Mnogo manje zalihe poseduju centralne banke Makedonije (6,8 tona), Slovenije (3,2 tone), Bosne i Hercegovine (dve tone), dok Hrvatske nema na listi prvih sto, pošto je svoje zlatne rezerve odavno prodala.
Najviše rezervi centralna banka drži u hartijama od vrednosti, čak 7,28 milijardi evra. U gotovini i na računima u inostranstvu nalazi se 1,74 milijarde evra. U kojim bankama tačno, nepoznanica je, a u NBS odgovaraju da je reč o onima sa najvišim rejtingom.

Kako ističu, devizne rezerve su plasirane u prvoklasne finansijske instrumente sa najvišim kreditnim rejtingom: kratkoročne i dugoročne državne hartije od vrednosti najrazvijenijih zemalja sa kreditnim rejtingom AAA do AA+ (SAD, SR Nemačke, Velike Britanije, Francuske, Kanade, Holandije, Finske i Austrije), međunarodnih finansijskih institucija (EBRD, EIB, Svetska banka) kao i finansijskih institucija razvijenih zemalja sa garancijom države (poput Nemačke razvojne banke KFV).

- Devizna sredstva su takođe plasirana i na računima kod centralnih banaka najrazvijenijih zemalja, međunarodnih finansijskih institucija, kao i kod prvoklasnih inostranih banaka minimalnog kreditnog rejtinga AA, na osnovu ocene kreditnog rejtinga vodećih svetskih rejting agencija - ističu u NBS, dodajući da se sredstva plasiraju u skladu sa principom sigurnosti.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Srbija Narodna banka Srbije nbs zlatne rezerve devizne rezerve

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana