Tekst objavljen: 13.06.2013 10:10        


Ocene guvernera NBS Jorgovanke Tabaković da su MMF i Fiskalni savet oborili dinar svojim izjavama o stanju državnog budžeta, prema mišljenju ekonomista ne stoje. Stručnjaci tvrde da domaća valuta mora da slabi jer je precenjena.

Šta je srušilo dinar: Ekonomija ili ekonomisti?

Tabaković je došla do zaključka da su za oscilacije kursa i slabljenje dinara za tri odsto odgovorni MMF “koji je izdao zdravstveni karton i izneo ni malo vedre ocene o budžetskom deficitu Srbije” i Fiskalni savet koji je objavio da je Srbija pred bankrotom što je doprinelo da, kako je rekla, “plašljivi kapital odleprša iz Srbije”.

Potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Milan Knežević kaže da je stabilnost domaće valute postizana veštačkom prodajom deviza iz zaduživanja.- Ne postoji stabilan kurs evra bez stabilne izvozne privrede. I samo je bilo pitanje kada će dinar početi da slabi jer je to bilo neminovno. Domaća valuta i treba da slabi jer je precenjena – kaže Knežević.
Međutim, član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković ocenio je da pad vrednost dinara nisu izazvale negativne ocene tog saveta i MMF-a, već spori i neusaglašeni potezi Vlade Srbije oko mera štednje.

- Na finansijskom tržistu investitori čitaju informacije. U ovom trenutku su oni poput nekog plašljivog zeca napustili u jednom delu Srbiju, jer su procenili da neke nove negativne informacije imaju velike implikacije za budućnost - rekao je on.

Ekonomista Aleksandar Stevanović kaže da izjave guvernera NBS “ne piju vodu” jer su i MMF i strani investitori znali kakvo je stanje srpske državne kase, i da do tih podataka nije teško doći.

- Sve to samo pokazuje da Jorgovanka Tabaković radi isto ono što su radili i njeni prethodnici Jelašić i Šoškić, i da nije stvar do guvernera nego do toga kakav je makroekonomski režim – smatra Stevanović.

On zaključuje da rad aktuelnog guvernera u stvari pokazuje da bi ona mogla malo da poradi na izjavama koje daje.

- Ukoliko sutra prodamo Telekom imaćemo devizni priliv i domaća valuta će ojačati. Ali ako se to ne desi, ili ne bude nekih drugih stranih ulaganja, za očekivati je da dinar i dalje pada.

1 komentar

  1. User image
    srđan 13.06.2013 19:52

    pojedine zemlje u okruženju imaju fiksni kurs,slićne ekonomije,fiksni kurs je uveo i Ante Marković pre više decenija i funkcionisao je u zemlji mnogo većoj i sa daleko manjim deviznim rezervama nego što ih sada ima mnogo manja Srbija.Problem je što država nije spremna da otpusti 60000 viška u državnoj administarciji i uštedi minimum 3 milijardi mesečno i što i dalje mnogo priča i obećava a gotovo ništa ne radi

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
devizni kurs MMF Fiskalni savet guverner Narodne banke Srbije jorgovanka tabaković kursna lista nbs evro dinar

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana