Tekst objavljen: 27.03.2013 12:30        


Minimalna zarada će konačno u četvrtak stići na dnevni red Socijalno-ekonomskog saveta, kojim će predsedavati premijer Ivica Dačić. O iznosu, međutim, još nema konsenzusa između sindikata i poslodavaca, pa će buduću satnicu odrediti Vlada.

Sirotinja u Srbiji plaća najveći danak krize

Procenjuje se da bi se cena rada, koju nestrpljivo iščekuje oko 600.000 zaposlenih u Srbiji, mogla kompromisno podići za procenat prošlogodišnje inflacije (12,2 odsto).

Nebojša Atanacković, aktuelni predsednik SES i Unije poslodavaca Srbije, kaže da se "podizanjem minimalca stvaraju uslovi za podizanje svih ostalih zarada u republici, jer se on, u većini preduzeća, uzima kao osnovica za sve plate. To je osnovni razlog što se poslodavci protive povećanju jer u sadašnjoj situaciji nema uslova za nove rashode i svako podizanje zarada bi zadalo strašan udar preduzećima".
Naime, Unija poslodavaca Srbije ne želi nikakve povišice, a sindikalni predstavnici očekuju makar 15 odsto veću osnovicu od sadašnje.

Sindikalci očekuju da se cena radnog sata podigne sa sadašnjih 115 na 130 dinara, ali ujedno traže da Vlada ispuni obećanje da će podići i iznos neoporezivog dela zarade koji se najavljuje još od jesenas.

Sada je neoporezivi deo zarade 8.240 dinara, a tendencija je da se on polako podiže do nivoa minimalne zarade. A za početak on bi trebalo da bude makar 10.000 dinara.

Tako bi radnici dobijali veće neto zarade, a poslodavci bi imali manje namete, što bi odobrovoljilo mnoge da izađu iz sive zone i tako doprinesu jačanju privrede.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
radnici zaposleni Srbija minimalac prosečna plata prosečna zarada zarade plate

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana