Tekst objavljen: 13.11.2012 10:17        


Ministar Milutin Mrkonjić kaže da su "sazreli uslovi da se pitanje Jata reši" i da su u Vladi "jednoglasni da preduzeće kao što je Jat treba da postoji u zemlji i ono će sigurno postojati".

Mrkonjić: Sazreli uslovi da se pitanje Jata reši

Ministar finansija Mlađan Dinkić je razgovarao sa predstavnicima Erbasa o mogućnosti da se na proleće osnuje novi Jat, koji bi od tog proizvođača aviona kupio četiri nova aviona "A320".

Piloti Jata neće strane kompanije

Samostalni sindikat saobraćajnih pilota Srbije negodovao je zato što je nekim stranim komapanijama odobren veći broj poletanja iz Beograda nego Jatu. "Tako je kompanija Turkiš erlajns dobila odobrenje za duplo veći broj letova za Beograd nego što Jat ima za Istanbul što je protivno međunarodnim pravilima. Mađarska kompanija Vizer dobila je pravo da leti iz Beograda iako to isto pravo nema Jat iz Budimpešte", navodi se u saopštenju.
Ugovorom bi novoosnovani Jat od Erbasa kupio četiri nova aviona "A320", koji mogu da prime po 180 putnika, a ovaj proizvođač aviona bi pomogao da se na lizing nabavi još osam aviona različitih kategorija.

Osnivanje nove nacionalne aviokompanije bila je ideja prethodne vlade koja je 2010. donela tu odluku i godinu dana kasnije raspisala tender za izbor strateškog partnera, ali se nije javio nijedan ponuđač.

Jat je bio na prodaju i 2008, ali se ni na taj tender niko nije javio.

Od 2007. kao potencijalni partneri Jat u medijima su pominjani ruski "Aeroflot", "Island er", "Turkiš erlajns", "Baltik aviejšn sistems", konzorcijum domaćih privrednika, "Er Azija" i nedavno "Etihad" iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je trenutno najzainteresovaniji.

1 komentar

  1. User image
    Pavle 14.11.2012 9:24

    Tesko ce Jat ostvariti poslovni uspeh kad su i direktor DCV-a,Starcevic i direktor Aerodroma Beograd, V. Radosavljevic,protiv toga.
    Sve bi bilo reseno kad bi low-cost smestili gde i pripadaju,u Nis i Kraljevo ...

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
vazdušni saobraćaj aviosaobraćaj aviokompanije jat airways Jat

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana