Zagrebački Trgovački sud presudio je u korist udruženja Potrošač koja je osam hrvatskih banaka tužila zbog kredita u švajcarskim francima, tačnije valutne klauzule i jednostrane primene kamatne stope.
Obrazlažući presudu sudija Radovan Dobronić je kazao da su banke povredile prava potrošača jer korisnike kredita nisu u celosti informisali o svim parametrima potrebnim za donošenje odluke.
Ovu presudu, iako nepravosnažnu, ne očekuju samo korisnici kredita vezanih za franak, već će se ona, u delu koji se odnosi na kamatne stope, ticati i dužnika s kreditima u svim ostalim valutama. Presuda će predstavljati istorijski moment jer se radi o prvom sudskom sporu takve vrste, odnosno o prvoj kolektivnoj tužbi protiv banaka, kažu u Udruženju Franak. |
Rekao je i da su banke zavaravale građane reklamama za kredite u švajcarskim francima. - U reklama se navodila kamatna stopa za franak i evro. Ali tu je bilo još elemenata na koje se trebalo ukazati, a ne samo sugerisati na razliku u kamatnim stopama. Prosečni potrošač je na osnovu toga zaključivao da je povoljniji onaj kredit s manjom kamatnom stopom. To je zavaravajuće oglašavanje.
Ipak, povraćaj novca korisnici kredita mogu potraživati u posebnim pojedinačnim postupcima.

Reč je o prvoj takvoj tužbi u istoriji hrvatskoga pravosuđa, a Potrošač ističe da u Hrvatskoj ima preko 100.000 korisnika kredita vezanih za "švajcarce" od kojih je 75.000 stambenih kredita, kojima su s obzirom na klizanje franka i promene kamatnih stopa poslednjih godina rate otplate porasle od 35 do čak 100 posto.
Ministar finansija Hrvatske Slavko Linić za sudsku presudu u korist udruženja Potrošač protiv osam komercijalnih banaka je rekao da je to sada stvar banaka koje treba da je rešavaju. - To je sada stvar banaka, koje neka rešavaju takvu sudsku presudu - izjavio je Linić. |
Opunomoćenici banaka rast kamata obrazložili su skupljom tržišnom kamatnom stopom i troškovima kapitala, utvrdivši da bi bez njihove obazrivosti povećanje bilo još i više.
Kolektivna tužba je, inače, podneta protiv Zagrebačke, Privredne, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP, Splitske i Sberbanke.
Budući da je reč o nepravosnažnoj prvostepenoj presudi, za očekivati je da će se banke žaliti što će pravnu bitku produžiti na još najmanje godinu dana.
E Srbijo!
Da slucajno kod nas ne bi pobedilo udruzenje u kolektivnoj tuzbi kao u Hrvatskoj, pobrinuo se nas Ustavni sud, proglasivsi neustavnim zakonske odredbe na osnovu kojih je i podneta tuzba. Srsmota! Ostajemo i dalje bastion neznanja, zaostalosti, korupcije i svega najlosijeg, kako bi ostali tu gde jesmo.