Tekst objavljen: 15.04.2013 8:50        


Posle nekoliko slučajeva u kojima je sud presudio da banke nisu imale pravo da jednostrano podižu kamate na stambene kredite, osporena je još jedna bankarska praksa - da kredit odobre po jednom, nižem kursu, a rate naplaćuju po višem, prodajnom.

Građani dobili banku na sudu zbog visokog kursa

Ništavan je član ugovora kojim je banka 2007. godine klijenta obavezala da rate deviznog kredita plaća po višem prodajnom kursu banke, odlučio je prvostepeni sud po tužbi građanke koja je želela da ostane anonimna. Njen slučaj, kažu upućeni, mnogima bi mogao da pomogne.

Ta presuda neće uticati na druge kredite, kažu u Udruženju banaka. Objašnjavaju da su po Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga, banke dužne da po istom, zvaničnom srednjem kursu Narodne banke, odobravaju kredit i naplaćuju rate, ali samo za kredite odobrene posle donošenja zakona decembra 2011. godine. - Zakon nema retroaktvno dejstvo, sve što je ranije zaključivano regulisano je ugovorima i oni su na snazi i poštuju se. Posle usvajanja zakona definisano je kako se primenjuje klauzula - kaže Veroljub Dugalić iz Udruženje banaka.
- Ovde se radi o stambenom kreditu, ali i svim deviznim kreditima, bilo da je evro ili franak u pitanju, gde je bilo isplate po donjem, a naplate po gornjem kursu - kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja građana Efektiva.

Isplata kredita po jednom kursu, a naplata rata po prodajnom, neretko i deset dinara višem kursu za jedan evro, bio je način da se banke bogate.

- Mi se ne bavimo time da li će banke biti kažnjene, mi ćemo se zadovoljiti ako banke budu primorane da vrate novac - kaže Dejan Gavrilović.

Iz tužene Sberbanke odgovaraju da je u pitanju prvostepena delimična presuda suda koja nije pravosnažna.

- Banka će u zakonskom roku podneti žalbu na delimičnu presudu koju je doneo postupajući sud. Dok presuda ne bude pravosnazna ne može se govoriti o dobijenom sporu niti o sudskoj praksi - navodi se u saopštenju Sberbanke.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
presuda sud krediti zaštita klijenata banke prava klijenta banke klijenti banke klijent banke banke banka

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana