Tekst objavljen: 04.06.2013 16:45        


Poslednjih dana dinar intenzivno slabi iako je NBS prodala oko 65 miliona evra kako bi ublažila pad. Evro je tako već premašio 113 dinara, što je za gotovo dva dinara više nego sredinom prošle nedelje.

Dinar pada, NBS prodaje evre: Treba li da paničimo

Đorđe Đukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, kaže da je na pad dinara najviše je uticala najava rejting agencija da bi mogao da bude snižen rejting naše zemlje zbog stanja u javnim finansijama, pre svega problema pokrića deficita budžeta.

Bankari ukazuju da se višak dinara na tržištu stvorio i zato što pojedini strani investitori "beže" iz dinarskih hartija od vrednosti i kupuju devize.
- Neke strane investicione banke preporučile su klijentima da prodaju srpske državne papire, što je dovelo do većeg pritiska na devizni kurs - kažu bankari.
- Uz to, nepotpisivanje čvršćeg aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom je signal investitorima da ostanu po strani - dodaje on.

Istovremeno, Branko Živanović, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, objašnjava da su "strani investitori pre nekoliko dana kupili samo deo zapisa na pet godina, jer su smatrali da je kamata od 10,5 odsto mala, što je smanjilo priliv deviza i bilo amortizer za pad vrednosti naše valute".

Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić ocenio je da trenutne oscilacije kursa nisu dramatične.

Dekan Beogradske bankarske akademije Hasan Hanić ocenio je da je ovakvo slabljenje dinara trebalo očekivati jer za njegovu vrednost ne postoji nikakvo realno ekonomsko opravdanje imajući u vidu odnos izvoza i uvoza, i snagu ekonomije.
Prema njegovoj oceni, banke ništa ne špekulišu i ne kupuju evre za svoj račun, već za račun svojih klijenata, koji imaju potrebu da finansiraju svoje obaveze, i nema razloga za uznemirenje jer Narodna banka Srbije intervencijama sprečava prevelike dnevne oscilacije.

Grubišić je naveo i da je vrednost dinara precenjena i da dugoročno postoji pritisak na njegovo slabljenje, "ali ne treba očekivati da će to da se dešava brzo ili nekim jakim intenzitetom".

Ekonomista Goran Nikolić ocenio je da postoje dva moguća razloga za slabljenje dinara - ili neki krupniji uvozni poslovi ili očekivanje banaka da će domaća valuta da oslabi, zbog cega žele da se oslobode dinara.

On je istakao da ako bi kurs oslabio još nekoliko dinara to bi uticalo na rast cena, zbog čega centralna banka neće mirno posmatrati slabljenje dinara prema evru već će intervenisati.

1 komentar

  1. User image
    Dejan 05.06.2013 13:51

    Ovo je samo uzvracanje "preporuke" nasem guverneru od strane banaka koje je ona umislila da kontrolise...

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
dinar evro kursna lista nbs devizni kurs kurs dinara

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana