Podaci pokazuju da je svaki peti kredit u srpskoj privredi problematičan, a najveći problem s kojim se suočava bankarski sektor je nenaplativost kredita, odnosno neredovna izmirenja kreditnih obaveza.
Direktor sektora za osnose sa privredom Banka inteze Darko Popović rekao je da zbog rezervacije nenaplativih kredita ispaštaju i banke i klijenti i da najveći ceh plaćaju preduzeća koja su u kategoriji rizičnijih, jer je za njihove plasmane potrebno obezbediti visoka rezervisanja.
Govoreći o tome šta se može očekivati u bankarskom sektoru, Popović je rekao da je to dugo najavljivana konsolidacija koja će rezultirati u smanjenom broju banaka sa stranim kapitalom, restruktuiranje odnosno spajanje banaka sa domaćim kapitalom, a da veliki projekti i posledično pokretanje privredne aktivnosti uz ozbiljno restruktuiranje najvećeg broja srednjih i privrednih subjekata mogu biti jedini pokretač novog privrednog ciklusa. |
Glavni razlozi, kako je rekao, leže u nenefikasnosti, prezaduženosti, neadekvatnom korporativnom upravljanju i nepostojanju transparentnosti poslovanja, nerazvijenoj finansijskoj kontroli i budžetiranju.
Popović je ukazao da je uvreženo mišljenje da finansijske institucije koriste tešku ekonomsku situaciju i ostvaruju ekstra profit, što, kako je naveo, nije slučaj.
Inače, sa otplatom kredita duže od 90 dana kasni oko 19.000 preduzeća i 16.000 preduzetnika.
Predsednik Izvršnog odbora Vojvodjanske banke a.d Novi Sad Marinos Vatis rekao je da su klijenti za banke "jedina opcija" i da bez njih nema biznisa. - Banke i kompanije dele iste rizike i na istoj su talasnoj dužni, s tim što banka ne može da podnese isto rizike kao kompanija - poručio je je Vatis.
Ostavi komentar