Zahvaljujući rezervama nafte, stanovnici Ujedinjenih arapskih emirata (UAE) su od pirata i presretača britanskih brodova u Persijskom zalivu danas postali žitelji jedne od najbogatijih zemalja sveta.
Iako se ono meri u bilionima dolara, i bez obzira na to što se ovde može videti sve najmodernije i najskuplje što postoji, UAE su apsolutna monarhija gde zemljom vlada jedna porodica, a strogi šerijatski zakoni diktiraju način života.
Vrhovno veće čine vladari sedam konstitutivnih emirata, čija je vlast nasledna. Na čelu ovog najvišeg organa vlasti nalazi se predsednik UAE, koji je ujedno i vladar Abu Dabija. - Od nastanka federacije 1971. godine pa sve do smrti 2004. predsednik UAE je bio sultan Zajed al Nahjan. Njega je na predsedničkom mestu nasledio njegov sin Halifa bin Zajed al Nahjan - kaže Ivan Kostić iz Balkanskog centra za Bliski istok. |
Danas su UAE federacija sedam emirata (Abu Dabi, Dubai, Šardza, Ras ul Hajma, Fudžejra, Adžman i Um al Kajvejn).
Kada su UAE formirali federaciju u nju su inicijalno bili pozvani i Katar, Bahrein i Oman, ali su oni odbili poziv da se priključe tom savezu.
- Danas u Emiratima postoji veliki ekonomski disparitet između onih koji se nalaze na severu zemlje i Emirata na jugu. Abu Dabi i Dubai su, na primer, znatno razvijeniji emirati nego Ras ul Hajm koji ne poseduje naftu. Veoma slična situacija je i sa ostala četiri Emirata: Ajman, Fudžejra, Šardža i Um al Kajvejn. Nemiri u arapskom svetu su dodatno ukazali na slabosti Federacije zbog neujednačenog ekonomskog razvoja - objašnjava Ivan Kostić iz Balkanskog centra za Bliski istok.
On kaže i da federativno uređenje daje podosta veliku nezavisnost svakom od sedam emirata od kojih su UAE sačinjeni i da je teško reći da postoji neki vrhovni “apsolut” ili “diktator”.
Ostavi komentar