Tekst objavljen: 18.09.2012 14:09        


Prema izveštaju Better Marketsa, neprofitne javne organizacije kojoj je cilj reforma Wall Streeta, finansijska kriza koja je izbila nakon bankrota investicijone banke Lehman Brothers 2008. i naknadna ekonomska kriza koštale su Sjedinjene Države 12.800 milijardi dolara.

Ameriku kriza koštala čak 12.800 milijardi dolara

Better Markets procenjuje da gubitak realnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2008. do 2018. godine iznosi 7.600 milijardi dolara.

Radi se o kumulativnoj razlici između potencijalnog BDP-a – koliki bi bio da nije bilo finansijske i ekonomske krize - i stvarnog BDP-a, te procena u tom razdoblju.

Uz to, Better Markets procenjuje da je između 2008. i 2012. godine izbegnut gubitak BDP-a od 5.200 milijardi dolara. Radi se o proceni mogućeg dodatnog gubitka BDP-a koji je sprečen vanrednim fiskalnim i monetarnim merama.

Procena o ukupnom gubitku od 12.800 milijardi dolara je konzervativna, napominje predsednik i izvršni direktor Better Marketsa Denis Keleher.

Ističe se i uticaj nedavne finansijske krize i recesije na američku privredu, pa se navodi da je trenutno 23,1 milion Amerikanaca bez posla ili ne mogu da nađu stalni posao sa punim radnim vremenom.

Uz to, 9,3 miliona Amerikanaca izgubilo je zdravstveno osiguranje, dok je 11 miliona kućevlasnika, ili gotovo jedan od četiri, opterećeno hipotekarnim kreditima koji su veći od vrednosti njihovih kuća.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
ekonomska kriza Amerika SAD

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana