Tekst objavljen: 24.02.2025 13:10        


Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović potvrdio je da će večeras biti održani završni razgovori advokatskih kancelarija koje zastupaju Naftnu industriju Srbije (NIS) i američke kancelarije OFAK, sa kojom bi konačni razgovori trebalo da budu sutra kada je reč o uvođenju sankcija toj naftnoj kompaniji

"Završni razgovori o NIS-u večeras, o sankcijama narednog dana"


Bajatović je za za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekao da postoje dva moguća pravna procesa – delistiranje i licenciranje.

On je ocenio da je delistiranje nerealno jer da NIS ne bi trpeo sankcije, a takva odluka mora da prođe i kroz proceduru Kongresa SAD, zbog čega je druga opcija licenciranje realnija.

Imate primere u Evropi. Gasprombanka je dobila da obavlja određene delatnosti, dovoljno je velika da ne bi stalo snabdevanje, pre svega gasom, jer je nafta pod potpunim sankcijama što se tiče EU. Imate primer Rosnjefta. Radi se o nafti koja pokriva 12 odsto nemačkog tržišta i još nisu zamenili nikakvu vlasničku strukturu, objašnjava Bajatović.

Razgovori funkcionišu tako da OFAK postavlja pitanja, pa NIS odgovara, rekao je direktor Srbijagasa.


Bajatović je naveo da je potencijalni problem stečaj NIS i da bi to napravilo proceduralne i finansijske probleme, ali da postoji mogućnost dinarskog prometa.

Navodi da Srbija ima rezervi nafte za 90 dana, a i da NIS sigurno ima derivata za srpsko tržište do maja.

„Ako to saberete, imamo 180 dana bez direktnih posledica. Neće biti nikakvih kantica“, istakao je Bajatović.On je ponovio da neće biti nacionalizacije NIS.

Sjedinjene Države su najavile uvođenje sankcija NIS od 27. februara zbog ruskog udela u kompaniji, a da bi se to sprečilo, NIS je 4. februara, uz podršku vlada Srbije i Mađarske, zatražio odlaganje na tri meseca, odnosno 90 dana.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
OFAK Naftna industrija Srbije (NIS) dušan bajatović sankcije NIS

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana