U četvrtak, 3. novembra u hotelu Hyatt Regency održana je 15. Međunarodna konferencija Beogradske berze, UPGRADE IN BELGRADE 2016.
Ovogodišnja Konferencija Berze okupila je preko 300 učesnika iz sveta finansija, tržišta kapitala, bankarstva i biznisa, među kojima i direktore i predstavnike 13 najvećih berzi Južne i Istočne Evrope, top menadžere preko 25 akcionarskih društava iz regiona, kao i portfolio investitore koji svoje investicione portfelje baziraju na ovom regionu.
U sklopu Konferencije održana su dva panela: „Makroekonomske perspektive Srbije i regiona“ i „Unija tržišta kapitala“, kao i specijalna predavanja na temu iskustava sa turskog tržišta kapitala, MiFID2 evropske regulative o tržištima kapitala i blockchain tehnologijama, a kompanija NIS a.d. Novi Sad predstavila je i projekat aminskog postrojenja u Elemiru.
U sklopu prateće, 6. Regionalne investitorske konferencije, organizovane u saradnji sa internacionalnim partnerom WOOD&Company profesionalni investitori i akcionarska društva iz regiona održali su preko 120 B2B sastanaka na kojima su diskutovane mogućnosti finasiranja rasta prisutnih kompanija putem investiranja u njihove hartije od vrednosti.
Kompanije iz Srbije koje su učestvovale na ovogodišnjoj Investitorskoj konferenciji, i za koje je zabeleženo značajno interesovanje prisutnih investitora bile su: NIS a.d. Novi Sad, Metalac a.d. Gornji Milanovac, Energoprojekt holding a.d. Beograd, Komercijalna banka a.d. Beograd i Aerodrom Nikola Tesla a.d. Beograd, koje su zajedno imale preko 40 sastanaka sa međunarodnim investitorima.
U sklopu 6. Regionalne investitorske konferencije dodeljena je i nagrada kompanijama koje su u prethodnom periodu ostvarile najbolje odnose sa investitorima. Dobitnik Zlatne plakete za 2016. godinu bila je Zavarovalnica Triglav iz Ljubljane, dok su Srebrnu plaketu dobile kompanije NIS a.d. Novi Sad i Atlantic Grupa iz Zagreba.
Ovogodišnju Konferenciju Beogradske berze otvorio je ministar finansija Republike Srbije, gospodin Dušan Vujović, koji je istakao da nema razvijene ekonomije bez razvijenog tržišta kapitala, kao i da je, zarad daljeg razvoja srpske privrede neophodan dodatni razvoj procedura i unapređenje postojeće regulative. Ministar je naglasio da je kao uslov za praćenje razvijenih privreda, neophodna treća generacija investicija koje ne mogu biti aktivirane bez unapređenja tržišta kapitala.
U svom uvodnom obraćanju direktor Beogradske berze, gospodin Siniša Krneta je posebno apostrofirao da su svi raspoloživi resursi Berze usmereni ka ostvarenju ključnog cilja koji se ogleda u kreiranju mogućnosti da domaće kompanije finansiranje svog rasta i razvoja izvrše prikupljanjem kapitala na tržištu kroz process inicijalne javne ponude.
Najznačajniji zaključci doneseni u održanim panelima i specijalnim prezentacijama na Konferenciji Berze uključuju i :
- Potencijal srpskog tržišta kapitala je veliki, ali su za njegovo iskorišćavanje potrebne dodatne strukturne promene, povoljniji ambijent i brži razvoj.
- Jedna od ključnih uloga berze je distribucija informacija za investitore koji prepoznaju potencijal domaćih kompanija i njihovog rasta.
- Postojanje poverenja u tržišta kapitala, transparentnost poslovanja i uređenost ambijenta za investiranje snižavaju rizik, a posledično i troškove i za investitore i za kompanije.
- Integracija regionalnih privreda, ali i tržišta kapitala uslovljena je praktičnim potrebama.
- Za ravoj srpskog tržišta kapitala potrebno je da se u trgovanje uključi više kompanija, ali i veće prisustvo penzionih i investicionih fondova na strani tražnje.
- Potrebno je i unapređenje obrazovnog i pravosudnog sistema za podršku razvoja tržišta kapitala.
- Privreda se ne može razvijati na subvencijama, već pre svega putem investicija na tržištu kapitala.
- Pored izvora finansiranja za velika akcionarska društva berze mogu ponuditi i infrastrukturu za finansiranje rasta malih i srednjih kao i start-up kompanija, kao što je slučaj u Turskoj, ali i drugim razvijenim evropskim privredama.
- Integracija tržišta kapitala predstavlja aktuelan trend u berzanskom poslovanju, koji doprinosi snižavanju troškova, efikasnijem upošljavanju slobodnih sredstava i povećavanju investicionih alternativa .
- Unapređenje regulative u vezi sa tržištima kapitala na evropskom nivou, pre svega u cilju zaštite investitora i sprečavanja nedozvoljenih radnji, istovremeno otvara i brojna praktična pitanja za sve učesnike na tržištu.
- Tržišta kapitala moraju se prilagođavati tehnološkim i drugim trendovima, što se danas, između ostalog, vidi i kroz velike investicije koje razvijene svetske berze usmeravaju u adaptaciju i primenu blockchain tehnologija, bilo u okviru trgovanja ili za potrebe sprovođenja određenih korporativnih i drugih aktivnosti na tržištu.
Ostavi komentar