Tekst objavljen: 13.04.2017 11:50        


BEOGRAD 10.aprila (Tanjug) - Ministarstvo rudarstva i energetike isplatilo je protekle godine 3,9 milijardi dinara privrednicima koji struju proizvode kroz obnovljive izvore energije. U pitanju su sredstva prikupljena kroz naplatu za "za povlašćene proizvođače" i prodatu struju krajnjim kupcima, saopšteno je Tanjugu u tom ministarstvu. 

Za obnovljive izvore energije izdvojeno 3,9 milijardi

"Privrednicima je isplaćeno 3,9 milijardi dinara, a ta sredstva smo prikupili kroz naplatu za ''povlašćene proizvođače'', kažu oni i najavljuju da pripremaju regulativu koja će omogućiti investitorima na slobodnom tržištu da ulažu u projekte koji koriste čistu energiju.

"Najbolji primer za to je sistem ''fid-in'' tarifa, odnosno, podsticaj koji dajemo svima koji proizvode struju kroz obnovljive izvore", kažu u Ministarstvu. Medjutim, obajšnjavaju, pre analize obima investicija u obnovljive izvore, treba napomenuti da je dobijanje električne i toplotne energije uglavnom skuplje ako se koriste "zeleni" izvori u odnosu na konvencionalne, kao što su ugalj, drva, gas i nafta. "Cenu svega toga na kraju plaćaju krajnji kupci. Uzimajući u obzir realne mogućnosti gradjana i privrede, da podrže povećanje cene krajnje energije, veoma je važno postepeno proširivati udeo obnovljive energije u krajnjoj potrošnji", objašnjavaju u Ministarstvu.

Ocenjuju da će se do 2020. godine ostvariti zacrtani nacionalni cilj, da u ukupnoj potrošnji energije, obnoviljivi izvori (OIE) čine 27 odsto. "Namera je da se do isteka uredbi krajem 2018. godine ništa ne menja vezano za postojeće mere podsticaja, a pored toga, Nacionalni akcioni plan za OIE koji ističe 2020. godine, takođe ne bi trebalo da se menja", objašnjavaju u Ministarstvu energetike.

U međuvremenu, od 2018. do 2020.godine će biti pripremljen novi sistem podrške OIE, koji je u skladu sa najnovijim preporukama Energetske zajednice i usmeren ka tržišnim principima, kažu oni. Proizvodnja električne energije iz solarnih elektrana je jedan od najskupljih načina proizvodnje električne energije, a u Srbiji je, prema rečima stručnjaka, tek u povoju.

"Fid-in tarifa podstiče i ovaj vid proizvodnje, ali sa ograničenjem ukupnih kapaciteta, koji je postavljen na 10 MW. Do sada je u Srbiji izgrađeno ukupno 104 elektrane koje proizvode ''zelenu'' energiju", ističu u resornom ministarstvu i dodaju da je ukupna proizvodnja povlašćenih proizvođača u prošloj godini iznosila 342 GWh.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
pola gacor mahjong akun superwin game member maxwin mahjong fakta scatter hitam mahjong dunia game pragmatic cheat winrate pekalongan gates of olympus game rtp tertinggi kesempatan langka mahjong akun maxwin game akun pro kamboja efek rtp dalam game