Na Wall Streetu je u sredu S&P 500 indeks skliznuo četvrti dan zaredom, najviše zbog pritiska na energetski sektor, dok je tehnološki sektor nadoknadio deo gubitaka od prethodnih dana.
Dow Jones oslabio je 0,16 posto, na 24.140 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,01 posto, na 2.629 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,21 posto, na 6.776 bodova.
Klizanje S&P 500 indeksa četvrti dan zaredom, što nije zabeleženo još od marta, najviše je posledica pritiska na energetski sektor zbog pada cena nafte za više od 2 posto, nakon što je objavljeno da su prošle nedelje zalihe u SAD-u porasle, što umanjuje mogućnost rasta cena "crnog zlata".
Deonice Schlumbergera, Exxona i Chevrona pojeftinile su između 0,6 i 2,2 posto.
"Energetski je sektor u poslednih mesec dana znatno ojačao, pa su podaci o rastu zaliha nafte u SAD-u naveli neke ulagače da povuku deo zarade s tržišta", kaže Mike Baele, direktor u U.S. Bank Private Client Wealth Management.
S druge starne, tehnološki je sektor nadoknadio deo gubitaka od prethodnih dana. Cene deonica Microsofta, Facebooka i Alphabeta skočile su više od 1 posto.
Tehnološki je sektor s rastom od početka godine za otprilike 34 posto najveći dobitnik među svim sektorima, dok je, poređenja radi, S&P 500 istovremeno ojačana 17 posto.
Tokom protekle sedmice, tehnološki sektor je izgubio više od 3 posto, jer se investitori preusmjeravaju u druge sektore, poput bankarstva i trgovine, što bi moglo imati koristi od poreske reforme.
Očekuje se da će se predstavnički dom Senata i Kongresa uskoro složiti oko dva poreska zakona, a smanjenje poreskih i korporativnih poreza treba da podstakne brži rast privrede i zarade kompanija, čime podržava dalje povećanje cijena.
Međutim, postoji neslaganje između dva parlamenta u parlamentu, ali pregovori traju. A na evropskim berzama juče se trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,28 posto, na 7.348 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,38 posto, na 12.998 bodova, a pariški CAC 0,02 posto, na 5.374 boda.
Ostavi komentar