BEOGRAD, 5.decembra (Tanjug) - Ministar finansija Dušan Vujović kaže da će deficit do kraja godine biti dvostruko manji od planiranog, oko 2 do 2,1 odsto, a realno je da bude i manji od toga. Deficit će biti možda i manji cak i kad se preuzumu dugovi nekih preduzeća u hemijskom kompleksu, rekao je Vujović.
Vujović je rekao da je Srbija imala u prvih 11 meseci suficit od oko 40 milijardi dinara, čime malo ko može da se pohvali i istakao da će naša zemlja i naredne godine imati primarni budžetski suficit.
Kako je objasnio, prihodi će biti veći od rashoda ako se ne uracunaju rashodi za kamate.
Srbija ne mora da pozajmljuje sredstva da bi finansirala deficit tekućeg bilansa, rekao je Vujović i dodao da se radi na smanjenju troškova javnog duga i oslobođanju od plaćanja visokih kamata.
On je dodao da će i učešće javnog duga u BDP-u biti smanjeno.
Vujović je ukazao da postoji rast zaposlenosti, što potvrduju podaci centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja.
Prosečan broj zaposlenih u oktobru 2016. godine povećan je za 1,4 odsto, što je rezultat rasta zaposlenosti u privatnom sektoru, istakao je ministar.
On je dodao da je prema podacima NSZ broj nezaposlenih na kraju oktobra bio 686.727 lica, što je manje za 4,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Prema njegovim rečima, razlika između zarada u javnom i privatnom sektoru smanjila se sa 15 na pet odsto.
Takođe, istakao je da je prosečna neto zarada povećana u periodu januar-oktobar 2016. godine za 2,7 odsto, što je rezultat zarada u oblasti prerađiavčke industrije i trgovine, odnosno u realnom sektoru.
Prosečna neto zarada u javnom sektoru je blago povecana u periodu januar-oktobar 2016. za 0,9 odsto, kao rezultat dozvoljenih unapređenja i smanjenja broja zaposlenih, dok je u privatnom sektoru zarada povećana 3,8 odsto.
"To je ono što želimo, da se smanjuju razlike u platama i da rastu realne zarade u privatnom sektoru", rekao je Vujović, navodeći da se postepeno stvaraju uslovi da potrošnja počinje da predstavlja jedan od izvora rasta.
Vujović je istakao da je Srbija ostvarila 110 milijardi dinara veće prihode od prvobitnog plana, a jedan od razloga je oživjlavanje privrednog rasta.
On je precizirao da je 60 milijardi dobijeno naplatom poreza, a 50 milijardi dinara uštedom, te da je dobro da se takav trend nastavi.
Ministar finansija je rekao da će učešće plata javnog sektora u BDP-u biti smanjeno sa sadašnjih 8,4 odsto na osam odsto.
Razlika između plata u javnom i privatnom sektoru je iznosila 15 odsto pre tri godine a sada je smanjena na 5 odsto, rekao je on.
"Želimo da produžimo režim zabrane zapošljavanja koji je uveden u decembru 2013, sa izuzetkom koje odobrava vladina komisija. To je trebalo već da pređe u novi režim na čijem bi čelu bilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave. Tu se malo kasni i zato produžavamo postojeći režim do kraja naredne godine, da bi se sve to pripremilo za narednu godinu i da bi imali njihove dokumentovane odluke gde i kako, umesto linearnog smanjenja da znamo gde postoje viškovi", rekao je Vujović.
Kako je rekao, postoje neka opravdana pitanja, na primer, šta se dešava sa agencijama koje su pre desetak godina osnovane kao dopuna ograničenih kapaciteta države.
"Ovo bi trebalo da se rešava spajanjem agencija. Kada ispune svoj mandat onda treba da se spoje odnosno postanu sastavni deo ministarstva u čijoj su nadležnosti, ili da imaju postepeni period izlaska, jer ako su obavile određenu funkciju onda više nisu potrebne", naglasio je Vujović.
Predlogom budžeta predvđeni su ukupni prihodi u iznosu od 1.092 milijarde dinara i ukupni rashodi od 1.161 milijardi dinara, sa dificitom od 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Ukupni rashodi će biti veći za 69,1 milijardu dinara od prihoda, što predstavlja 1,7 odsto BDP.
Budžet za iduću godinu planiran je na osnovu prognoze da će realni rast BDP-a i 2017. iznositi tri odsto, a inflacija 2,4 procenta.
Vlada je novim budžetom planirala veća sredstva za investicije.
Za plate zaposlenih u javnom sektoru predviđen je iznos od 253,7 milijardi dinara, što je za 0,8 odsto više nego ove godine. Planirano je uvećanje plata zaposlenima u Ministarstvu unutrašnjih poslova, BIA, Ministarstvu odbrane, ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, ustanovama kulture, kao i zaposlenima u pravosuđu (osim sudija i tužilaca) za 5,0 odsto.
Na veće zarade mogu da računaju i zaposleni u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja i učeničkog standarda za 6,0 procenata, zaposleni u ustanovama visokog i višeg obrazovanja i studentskog standarda za 3,0 posto, a prevdijeno je povećanje plata u naučno-istraživačkoj delatnosti - istraživačima i pomoćnom osoblju za 5,0 procenata (osim istraživačima koji imaju radni odnos zasnovan na fakultetu).
Od 1. januara i penzioneri će dobiti uvećane penzije za 1,5 procenata.
Ostavi komentar