Banke vrlo često naplaćuju građanima održavanje tekućeg računa koji se više ne koristi. Najčešće se to događa sa računima koji su ostali posle otplate kredita ili kreditne kartice. Građani izmire svoje obaveze za zajam, ali ne ugase račun jer smatraju da se to radi po automatizmu.
Banka, međutim, nastavi da naplaćuje održavanje praktično mrtvog računa jer na njemu nema više nikakvog prometa, ali o tome ne obaveštava klijenta.
“ZABORAVE“ DA OBAVESTEPrema Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga banka ima obavezu zbog, kako se navodi, dobrih poslovnih običaja i dobre poslovne prakse da obavesti klijenta prilikom odobravanja bilo koje usluge o njegovim obavezama i pravima. To podrazumeva da i kada počne da koristi i otplaćuje neki kredit da uplaćuje i održavanje tekućeg računa, a posle otplate i da ga ugasi. Međutim, kod mnogih banaka praksa je potpuno drugačija pa su službenici uglavnom "zaboravni" kada klijent dođe da zatvori kredit ili kreditnu karticu da to treba da učini i sa tekućim računom. Najmanji iznos za održavanje tekućeg računa, bilo da se koristi ili ne koristi je 150 dinara mesečno, a u proseku oko 300 dinara. |
- Građani su obavezni da prilikom otplate kredita ili kreditne kartice koji uvek imaju i tekući račun na koji se rate uplaćuju, ukoliko više ne žele da ga koriste, podnesu zahtev i za njegovo gašenje - kaže jedan bankar.
- Ukoliko to ne učine, a ne uplaćuju na tekući račun nikakav novac za njegovo dalje održavanje zapašće u minus odnosno imaće kašnjenje u otplati obaveza, a posle 60 dana o tome će biti obavešten i kreditni biro. To automatski znači da neće moći dok ne izmire obaveze po tekućem računu da koriste bilo koju drugu bankarsku uslugu.
Mnogi građani za ovaj postupak ne znaju, a mnogi bankari i sami priznaju da nemaju praksu da o tome i obaveste svoje klijente. Zbog čega je to tako, vrlo je jasno, jer većina građana duži period ne sazna za dug koji podrazumeva i debelu kamatu, a samim tim banka ima na osnovu toga dobru zaradu.
Ostavi komentar