BEOGRAD, 10. februara (Tanjug) - Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je danas da Vlada Srbije priprema akcioni program za preduzeća u restruktuiranju kojim se predvidja da preduzeća koja nemaju šansu budu zatvorena, a za ona druga da se prikupljaju ponude, navodeći da u javnom sektoru trenutno radi 40 odsto svih zaposlenih u Srbiji, što je mnogo više u odnosu na ostale sektore. "Takodje, reforma javne administr
BEOGRAD, 10. februara (Tanjug) - Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je danas da Vlada Srbije priprema akcioni program za preduzeća u restruktuiranju kojim se predvidja da preduzeća koja nemaju šansu budu zatvorena, a za ona druga da se prikupljaju ponude, navodeći da u javnom sektoru trenutno radi 40 odsto svih zaposlenih u Srbiji, što je mnogo više u odnosu na ostale sektore.
"Takodje, reforma javne administracije je veoma važna i to ne samo zbog troškova već i zbog efikasnijeg funkcionisanja javne uprave i ravnopravnijeg rasporedjivanja zaposlenih", rekao je Vujović u intervjuju za februarski broj magazina "Bizlajf" (BIZLife).
Reorganizacijom države i strateškim smanjenjem broja zaposlenih, prema Vujovićevoj oceni, treba da postignemo dva efekta: jedan je efekat smanjenja troškova, a drugi efekat šalje signale da nije država ta koja diktira tempo, već to treba da radi privatni sektor.
"Nama nije cilj da otpuštamo već da otvaramo radna mesta posebno za one koji imaju znanja koje tržište valorizuje, poput inženjera, inovatora i preduzetnika", istakao je ministar finansija.
Izražavajući optimizam kada je reč o potpisivanju budućeg aražmana sa MMF, za koji smatra da je dogovorena stvar, Vujović je rekao da će se za konsolidaciju finansija bitne uštede ostvariti ukidanjem subvencija i garancija javnim preduzećima i racionalizacijom njihovog poslovanja, kao i rešenjem pitanja preduzeća u restrukturiranju i suzbijanjem izbegavanja poreza.
Vujović je na primeru Telekoma ukazao da Srbija nema dovoljno kapitala da investira kako bi se ovo preduzeće održalo u medjunarodnoj trci i zato je cilj vlade da ga proda po visokoj ceni nekome ko ima dovoljno kapitala za njegovo održavanje.
"Ulazimo u fazu u kojoj tražimo savetnika i želimo da prodamo Telekom da bismo time obezbedili optimalne uslove da učestvuje u regionalnoj trci telekomunikacija, odnosno fiksne telefonije, interneta, videa i mobilne telefonije", kazao je on.
Odgovarajući na pitanje kakva će biti sudbina Aerodroma Beograd, Vujović je rekao da je, ukoliko dodje do privatizacije, važno voditi računa da se ne smanji mogućnost perspektive da Aerodrom bude pokretač razvoja u Srbiji.
"On treba da obezbedi prostor kompaniji Er Srbija da nastavi da funkcioniše, ali i da obezbedi prostor da se razvijaju kargo i druge tehničke usluge. Nije cilj da strani kupac, privatizacijom, preplavi naše tržište i prestane da ulaže i razvija prostor Aerodroma, a ostavi mesta drugim strateškim partnerima da se razvijaju. Cilj je da strane firme uspešno rade na tržištu Srbije, ali i da ostavljaju prostor Er Srbiji", objasnio je Vujović.
U slučaju EPS-a i Železnica Srbije Vujović je reako da će vlada koristiti strukturne kredite koji će podržavati suštinsku reformu ovih javnih preduzeća od korporativizacije, do smanjenja administracije, poboljšanja performansi i poboljšanja finansijske strukture.
Ostavi komentar