Posle velikog pada turske lire ove godine s dvostrukom inflacijom i osiromašenim deviznim rezervama, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je smenio guvernera centralne banke, a ministar finansija podneo ostavku
Istanbul
Promene, međutim, neće dugoročno oslabiti pritisak na liru i tursku privredu, ako se ne uvede stroža monetarna politika kojoj se predsednik Turske čvrsto protivi poslednjih godina, dok ni pobeda Džoa Bajdena na izborima u SAD nije od pomoći oporavku turske valute.
Dan pošto je Erdogan smenio guvernera centralne banke, ministar finansija i predsednikov zet Berat Albajrak je u nedelju podneo ostavku, u vreme kada je turska lira pod intenzivnim pritiskom, piše Fajnenšl tajms.
Albajrak je rekao da ostavku podnosi iz zdravstvenih razloga, navodi britanski list i ističe da je ostavka zapanjila posmatrače koji su 42-godišnjaka smatrali jednim od najpouzdanijih predsednikovih saradnika, iako je za dve godine na čelu Ministarstva bio pod žestokim kritikama stranih investitora, opozicionih partija, a privatno i članova vladajuće stranke Pravda i razvoj.
Analitičari ocenjuju da je rekonstrukcija stvorila napetu situaciju za liru, koja je već na rekordno niskim nivoima, nakon što je izgubila 30 odsto vrednosti u odnosu na američki dolar od početka 2020.
Ipak, iako je mesto ministra finansija upražnjeno, lira se ujutro u ponedeljak, 9. novembra, malo oporavila na azijskim tržištima. Ekonomisti kažu da je za smirivanje valute i stavljanje dvocifrene inflacije pod kontrolu najjednostavniji način podići kamatne stope, što je centralna banka povremeno radila, ali što je Erdogan opisao kao "majku i oca svih zala".
Ostavi komentar