Gugl je objavio da je postigao dogovor s više od 300 medijskih kuća u šest zemalja EU o plaćanju njihovog sadržaja, najavivši ponude i za medije u drugim članicama Unije
Medijski izdavači spadaju među Guglove najžešće kritičare i već dugo pozivaju vlade da regulišu plaćanje naknada za medijski sadržaj objavljen na digitalnim platformama. Australija je prošle godine propisala plaćanje, a u aprilu sličan je zakon na snagu stupio i u Kanadi.
Direktorka Guglovog odeljenja za medije Sulina Konal objavila je u utorak na blogu da su dogovorili plaćanje sadržaja i sa tristotinak medijskih kompanija u EU.
- Sporazumi koje smo do sada sklopili pokrivaju više od 300 nacionalnih, lokalnih i specijalizovanih novinskih publikacija u Nemačkoj, Mađarskoj, Francuskoj, Austriji, Holandiji i Irskoj, a vodi se i puno rasprava, napisala je u utorak Guglova direktorka.
Konal nije navela koliko plaćaju medijima, a detalji bi trebali biti objavljeni tokom dana.
Nemački mediji čine dve trećine, uključuju nedeljnike Der Spiegel i Die Zeit i dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Guglova čelnica najavila je i novi alat, koji će u idućim mesecima nuditi sporazume i drugim izdavačima u EU, počevši od Nemačke i Mađarske.
Alat će izdavačima ponuditi prošireni ugovor o pregledu vesti koji će Guglu omogućiti prikaz isečaka i najava vesti uz plaćanje naknada.
EU je još pre tri godine usvojio direktivu o autorskim pravima, propisavši internet platformama plaćanje naknada muzičarima, izvođačima, autorima, izdavačima i novinarima za objavu njihovih sadržaja.
Ostavi komentar