Tržište nekretnina u Srbiji, i pored aktuelne krize, u narednim godinama bi moglo da bude najisplativije za ulaganje, sudeći po iskustvu zemalja koje su proteklih decenija bile u procesu pridruživanja i postale članice Evropske unije.
Naime, kako prenosi Tanjug, statistički podaci uglednih evropskih finansijskih institucija pokazuju da proces pridruživanja Evropskoj uniji neminovno dovodi do povećanja cene kvadrata, pa se tako u narednim godinama mogu očekivati značajnija pomeranja i na domaćem tržištu nekretnina.
Kupujete stan? Pogledajte ponudu stambenih kredita |
Zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku i Privredne komore Srbije, govore u prilog tvrdnji da su cene nekretnina u Srbiji, i posebno u Beogradu, na najnižem nivou još od devedesetih godina prošlog veka.
Samo u prošloj godini cene su pale za oko pet odsto, a prema nekim pokazateljima čak i do 15 odsto.
Ipak, rezultati istraživanja Ekonomskog instituta u Zagrebu pokazuju da su sve zemlje nove članice EU nakon ulaska u Uniju zabeležile povećanje cena nekretnina, i to u proseku za 25,7 odsto na nacionalnom novou i 26,9 odsto u glavnim gradovima, dok su na nacionalnom nivou su cene u godini ulaska u EU najviše povećane u Estoniji i u Poljskoj (28,9 odsto i 34,7 odsto).
Znači li to da za srpsko tržište nekretnina konačno dolaze bolji dani, tek ćemo videti. U svakom slučaju, do ulaska Srbije u Evropsku uniju proteći će još puno vremena a do tada će domaća građevinska industrija morati da nađe neki drugi način da preživi.
Već i ovako lošoj situaciji koja se iz godine u godinu ne popravlja, pridružila se odluka države da od ove godine ukine subvencionisane stambene kredite.
U pokušaju da malo popravi situaciju, Građevinska direkcija Srbije (GDS) je omogućila svima koji kupuju prvi stan i ostvaruju pravo na povraćaj PDV-a da mogu da od Direkcije dobiju beskamatnu pozajmicu u iznosu do 9,1 odsto vrednosti stana što bi.
U međuvremenu, pogledajte kako izgleda neko danas u Srbiji kupuje stan |
Ostavi komentar