Tekst objavljen: 08.01.2017 14:14        


LONDON, 8. Janura (Tanjug) - Vlada Srbije sa premijerom Aleksandrom Vučićem uradila je do sada mnogo na promeni zakona, posebno onih koji utiču na privatizaciju preduzeća, što srpsko tržište čini konkuretnijim i privlačnijim za kompanije iz EU.

Učinjeno mnogo za konkurentno srpsko tržište

To je, gostujući u u jednoj od najslušanijih ekonomskih emisija "Biznis je važan" (Busineš matters), svetskog servisa BBC-a, rekao glavni ekonomista u pregovaračkom timu, profešor Vladimir Krulj.

Srbija, istakao je, mora da se takmiči sa državama iz regiona koje su članice EU, kao što su Bugarska i Rumunija, a najbolji način za to je da, kako kaže, pokušate da prikažete da su investicije održive.
To, prema njegovim rečima, Srbija čini do sada dobro.

Za Srbiju je veoma važno da bude itegrisana u tržište Evropske unije, istakao je Krulj, koji je i predsednik Upravnog odbora Komercijalne banke.

Precizira da je 75 odsto ukupnih investicija u našu zemlju dolazi upravo iz Unije.
Najveći deo tih investicija dolazi u Srbiju iz Nemačke, Austrije, Italije, Grčke, Fracuske, rekao je Krulj.
Krulj kaže da najveće investicije idu u Telekom, infrastrukturu, poljoprivredu, IT, bankarski sektor i finansijski sektor.

A kada je reč o izvozu, Krulj kaže, da su to pre svega poljoprivreda, usluge i dobra, koja su vezana za finansijske usluge, telekom i IT.

Upitan da li su odnosi koje Srbija ima sa Moskvom kompatibilni sa odnosima koje ima sa Zapadom, Krulj kaže da Srbija čini što je najbolje za rast njene privrede.

"Bitno je da Sbrija ima pristup ruskom tržištu, ali i razmena sa EU povećava rast", rekao je Krulj i podsetio da se premijer Vučić pođednako viđa  sa zvaničnicima iz Vašingtona i Brisela, te da Srbija želi da zadrži dobre kulturne i ekonomske veze sa Moskvom.

To je, dodao je, balans koji daje Srbiji dobar kredibilititet širom sveta.
Na pitanje šta Srbija očekuje od nove američke administracije, Krulj objašnjava da je Srbija mala zemlja, a da će američka administracija verovatno nastaviti da vodi sopstvenu politiku.

"Srbija gleda da bude fer partner, i brojni sastanci Vučića prošle godine sa potpredsendikom Bajdenom daju snažnu nadu da će odnosi biti još produktivniji", kaže Krulj.

Govoreći o mestu i očekivanjima Srbije od novog "Puta svile", Krulj podseća da reč o putu koji vodi od kineskog do zapadnog tržišta.

"Ono što se desilo u Sbriji jeste da su kineski investitori napravili most u Beogradu, vema su zainteresovani za brzu prugu Beograd-Budimpešta, zato što su kineski investitori kupili luku Pirej" objašnjava Krulj.

Sada se, kaže, čini da je to važan ekonomski koridor koji će povezati luku Pirej, preko centralne i istočne Evrope do tržšta EU.

"U tom kontekstu Srbija očekuje kineske investicije i raduje im se", rekao je Krulj ocenivši da su trenutno dobri izgledi po Srbiju po pitanju kineskih investicija.

Krulj je istakao da je most u Beogradu, koji su gradili Kinezi, dobra investicija koja pomaže infrastrukturu Srbije.

Deo je, podsetio je, Koridora 11 koji veže Srbiju sa Crnom Gorom, koja želi da bude deo ovog puta i dobije ozbiljne invetsicije iz Kine.

"Kina investira, ali mi ne gledmao samo da investira već želimo održive investicije, koje bi donele dodatnu vrednost srpskoj ekonomiji", rekao je Krulj ukazujući i na Beogradski aerodrom za koji kaže I da ne mora da bude kineska investicija.

"Ali, most preko Dunava može pomoći daljem razvoju aerodroma za koji je zainteresovano puno fracuskih kompanija", naveo je Krulj.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana