Imajući u vidu cene, u Srbiji bi plata trebalo da bude između 700 i hiljadu evra, rekao je predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić. Privrednici tvrde da je to daleko od mogućnosti i da proizvodna preduzeća daju maksimum i sa 400 evra.
Prosečna zarada u Srbiji je 44.000 dinara. Tolika je otprilike i u trgovini. U industriji je nešto veća od 50.000. Ovaj prosek podigle su, međutim, zarade u proizvodnji duvana, naftnih derivata i lekova, koje su u oktobru iznosile 110.000 dinara.
Petrašin Jakovljević kaže da je to maksimum u trenutnim okolnostima. - Voleo bih da vidim proizvodno preduzeće koje radnicima može mesečno da daje po 700 evra. U Srbiji to nije realno. Možda u delatnostima koje se bave telekomunikacijama ili finansijama, ali u prerađivačkoj industriji to ne može da bude više od 45.000 dinara - kaže Jakovljević.
Prosečna zarada u Hrvatskoj je 850 evra. Cene u ovoj zemlji, međutim, ništa nisu veće nego u Srbiji.
Maksimalnih 20 odsto skuplje su osnovne životne namirnice, ali su jeftiniji higijena, tehnika, automobili, čak i garderoba.
Nižu prosečnu platu od Srbije u regionu ima BIH gde građani zarađuju 422 evra mesečno. I ovde su, međutim, cene niže nego u Srbiji. Egzistencijalni proizvodi poput mleka, šećera, brašna, jeftiniji su i do 15 procenata.
Ekonomista Vladana Hamović smatra da je kriza najviše pogodila one koji imaju prosečna primanja, a takvih je oko 60 odsto među zaposlenima.
- Sigurno je najteže ljudima koji ne rade ili imaju najniže zarade, ali se skupoća lomi na onima koji imaju prosečnu platu. Hrana sa 40 odsto učestvuje u kućnom budžetu - kaže Hamovićeva.
Ovo napisite u predlog zakona o radu !!! Robovlasnicke firme koje daju po 150-200 evra svojim radnicima TREBA ZATVORITI ! Ko ne moze da isplati barem prosek, oduzeti dozvoli za rad. Taj je nesposoban !
Ako bi se zatvarale firme koje ne isplacuju minimum prosecnu platu, onda bi NIS trebalo prvi zatvoriti za primer!