Sve rasprostranjeniji medicinskiturizamu svetu iznosi više od 100 milijardi dolara, dok uSrbiji u ova oblastnije dovoljno iskorišćena.
Trend rasta nastaviće se i u budućnosti, a na njegovo usporavanje može da utiče jedino nedostatak kapaciteta, a nikako pad potražnje, tvrde stručnjaci. Savremena tehnologija, moderni materijali koji su registrovani i u Evropi, sertifikati koji garantuju i bezbednost i kvalitet, to je ono zbog čega Srbiju prepoznaju na zdravstvenoj turističkoj mapi.
Dragan Adamović iz Dental centra „Wisil M“ kaže da pacijenti dolaze iz svih zemalja Evrope i iz Amerike.Koliko je ovde u proseku jeftinije nego u Americi, govori podatak da se njima isplati da dođu, plate kartu, avion, smeštaj i da je to, kako kaže doktor Adamović, deset puta jeftinije.
Ovde je mnogo jeftinije i ispeglati lice, ugraditi nove grudi, smanjiti stomak, dosta stranaca je promenilo pol u našoj zemlji, dolaze i na kardiohirurške ili neurohirurške usluge. Zbog velike tražnje, turističke agencije ove usluge uvrstile su u svoju ponudu.
„Sarađujemo sa dosta privatnih klinika i ordinacija, gde gosti nude nešto od ponuđenog za rešavanje zdravstvenih i kozmetičkih problema. Što se tiče naših partnera iz inostranstva, oni nam svakodnevno javljaju da svakog dana imamo po par novoprijavljenih putnika, još je buking u toku“, objašnjava Ivana Đurić iz agencije Kontiki.
Ako adekvatna infrastruktura ne bude pratila potencijal, turisti će otići u neku od zemalja u komšiluku. Zato, Radna grupa Ministarstva zdravlja priprema svoje kriterijume, a na potezu su i druga ministarstva.
„Ustanove moraju da budu i tehnološki, pored stručnog kadra adekvatno opremljene da bi mogle da pružaju kvalitetnu uslugu, osoblje mora da zna jedan strani jezik“, ističe Marijan Novaković, iz radne grupe Ministarstva zdravlja za rekonstruktivnu hirurgiju.
Osiguranje gostiju je posebna tema. „Mora precizno da se definiše status tog pacijenta iz inostranstva kada dođe, da on bez ikakvih predrasuda dođe, kad se bavite hirurgijom, uvek su moguće komplikacije, njemu morate u startu garantovati da će biti pokriven iz svakog aspekta, ne samo stručnog, da će osiguranje snositi troškove“, objašnjava Novaković.
Srbija bi mogla da ima ogroman profit od zdravstvenog turizma, koji je u svetu poslednjih godina hit. Dolaskom stranaca zaradile bi zdravstvene ustanove, turističke organizacije, ali lokalna samouprava.
Ostavi komentar