BEOGRAD, 8. februara (Tanjug) - U Srbiji je registrovano 626 preduzeća sa američkim udelom u vlasništvu, u kojima je zaposleno ukupno 3.375 ljudi, sa godišnjim prihodom od oko 27,7 miliona i ukupnim neto profitom od oko 2,8 miliona evra, a uskoro bi mogla da im se pridruži i kompanija Esmark koja pregovara o kupovini Železare Smederevo.
BEOGRAD, 8. februara (Tanjug) - U Srbiji je registrovano 626 preduzeća sa američkim udelom u vlasništvu, u kojima je zaposleno ukupno 3.375 ljudi, sa godišnjim prihodom od oko 27,7 miliona i ukupnim neto profitom od oko 2,8 miliona evra, a uskoro bi mogla da im se pridruži i kompanija Esmark koja pregovara o kupovini Železare Smederevo.
Prema podacima kompanije Bisnode AB, najvećeg evropskog provajdera poslovnih i bonitetnih informacija sa sedištem u Stokholmu, u Srbiji posluju kompanije sa kapitalom iz SAD u oblasti proizvodnje osvežavajućih pića, konsultanskih usluga, informacionih tehnologija, računarskog programiranja, gajenja žita, trgovine na veliko farmaceutskim prizvodima, reklamnih agencija...
U pogledu poslovanja najviše tih kompanija ima promet od 50.000 do 200.000 evra, sa profitom do 50.000 evra, aktivom od 50.000 evra i brojem zaposlenih do 20.
U pogledu rasta poslovanja 33 kompanije ima godišnji rast prometa do 20 odsto, a 53 više od 20 odsto. Tri kompanije imaju rast profita do 20 odsto, a 52 više od 20 odsto.
Od 626 kompanija sa američkim kapitalom u Srbiji, njih 18 ima najbolju bonitetnu ocenu A1, navedeno je u analizi kompanija Bisnode AB.
Medju napoznatije američke kompanije koje posluju u Srbiji spadaju Koka Kola (Coca Cola) i Majkrosoft (Microsoft), a uskoro bi mogao da im se pridruži i Esmark, koji pregovara sa Vladom Srbije o kupovini Železare Smederevo.
Esmark je malo poznat javnosti u Srbiji, a reč je o privatnoj kompaniji, osnovanoj 2003. godine, koja je jedna od vodećih preradjivača i distributera ravno-valjanog čelika i treći proizvodjač čelicnih ploča u SAD.
Američki gigant ima godišnji obrt od milijardu dolara.
Iako ima duboku tradiciju u proizvodnji čelika, Esmark je tokom niza godina diverzifikovao svoja interesovanja i poslovanje, fokusirajući se na nekoliko ključnih industrijskih grana, poput proizvodnje čelika, istraživanja u oblasti nafte i gasa, u avio-uslugama, nekretninama, tehnologiji i sportskom menadžmentu, piše na internet stranici te kompanije.
Globalni informatički gigant Majkrosoft, u Srbiji je prisutan od 2002. kada je otvorio kancelariju u Beogradu i tada su predstavnici Vlade Srbije potpisali, nadaleko čuveni, sporazum o strateškoj saradnji u oblasti informatičkih tehnologija (IT) sa osnivačem te američke kompanije Bilom Gejtsom.
Ugovor o strateškom partnerstvu predstavljao je već tada osnov dugoročne saradnje, sa ciljem stimulacije naučnog i tehnološkog razvoja na svim nivoima u Srbiji.
Beogradske kancelarija Majkrosofta ostvarila je zavidne rezultate u razvoju lokalnog IT tržišta. Pokrenuta je legalizacijska kampanja tokom koje je, samo u prvom talasu, licenciran Majkrosofov softver na 30.000 računara u državnoj administraciji, dok je kompanija donirala softverske pakete za 50.000 računara akademskim ustanovama.
Kancelarija u Beogradu zaslužna je i za lokalizaciju najpopularnijih Majkrosoftovih proizvoda, operativnog sistema Vindouz (Windows) i paketa za poslovnu produktivnost Majkrosoft Ofis (Microsoft Office).
Kompanija Koka - Kola HBC Srbija posluje u našoj zemlji od 1997. godine. Sa sedištem u Zemunu, raspolaže sa tri punionice širom Srbije, a uz to ima ičetiri distributivna centra i to je jedna od najvećih kompanija u industriji bezalkoholnih pića u zemlji.
Zapošljava više od 1.300 ljudi i indirektno utiče na zapošljavanje 10 puta više ljudi, tačnije, podržava 11.600 radnih mesta u celokupnoj srpskoj ekonomiji.
Ostavi komentar