Tekst objavljen: 10.02.2021 15:15        


Uprkos finansijskoj neizvesnosti i drugim okolnostima koje je donela pandemijska kriza, ukupno stanje gotovinskih i refinansirajućih kredita u prošloj godini je poraslo

U koroni skočila potražnja za keš i refinansirajućim kreditima

Prema poslednjim podacima Kreditnog biroa, lane je zaduženost po gotovinskim kreditima porasla za 72,6 milijardi dinara u odnosu na prethodnu godinu.

Tako su lane od ukupnog broja podignutih kredita, 61,3 odsto njih bili keš, a udeo gotovinskih u ukupnoj sumi svih pozajmica je 47,4 procenta. Kada se prevede u novac, dok su u decembru 2019. na ime gotovinskih kredita žitelji Srbije pozajmili 495.853 miliona dinara, godinu dana kasnije posudili su 568.417 miliona dinara. Dodatno se za potrošačke kredite u decembru dugovalo 17.971 milion dinara, dok je godinu ranije, u istom mesecu, od banaka za potrošnju pozajmljeno 16.667 miliona dinara.

Prema oceni banaka, tražnja stanovništva za kreditima povećana je od avgusta do septembra, a pre svega za dinarskim gotovinskim i kreditima za refinansiranje.

Rast gotovinskih kredita stanovništvu u decembru je iznosio 14,6 odsto. Stručnjaci kažu da je osim povoljnih uslova zaduživanja, rastu kredita stanovništva doprineo i dodatni dvomesečni moratorijum.

Da je tražnja za finansijskom podrškom u vidu keš i refinansirajućih kredita bila veća lane nego u 2019. godini, potvrđuju u većini banaka. Tokom februara, jula i decembra odobren je veći broj novih kredita u ovoj oblasti, dok je u junu, avgustu i novembru iznos novih pozajmljenih sredstava bio veći u odnosu na iste periode 2019. godine.

- Kad je reč o stanju gotovinskih i refinansirajućih kredita, koje obuhvata i pozajmice odobrene prošle godine i one koje klijenti otplaćuju odranije, ostvaren je rast ukupnog iznosa od pet odsto u odnosu na 2019. godinu. Prosečan odobreni gotovinski i refinansirajući kredit u 2020. iznosio je približno 619.000 dinara - kažu u Erste banci.

Građanima su na bankarskom tržištu trenutno dostupni gotovinski krediti od deset hiljada do tri miliona dinara, sa rokom otplate od nekoliko meseci do nekoliko godina i kamatnom stopom od oko osam odsto.

Visoka kamata

Prema rečima Vladimira Vasića, generalnog sekretara UBS, 2011. godine cena prosečnog kredita u dinarima je bila 17,78 odsto, dok je danas 7,34 odsto. Sa druge strane, u Nemačkoj ta kamata u evrima iznosi između 1,5 i 2,5 odsto, a Vasić kaže da cena zavisi od mnogo faktora, kao i da veruje da će Srbija u narednim godinama dostići i te kamate, kada bude imala takozvani investicioni rejting.

Onlajln pozajmica

U većini finansijskih ustanova ističu da su građani prošle godine i češće nego ranije koristili digitalne servise. Osim učestalijeg otvaranja računa onlajn, na ovaj način su često podnosili i zahteve za pozajmice, pa su tako onlajn keš krediti činili značajan udeo svih gotovinskih kredita.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
potražnja za kreditima krediti keš krediti krediti za refinansiranje pandemija bankarski sektor

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online