Tekst objavljen: 01.12.2015 13:55        


Do 2050. godine snabdevanje energijom u svetu moglo bi gotovo u potpunosti da bude prebačeno na obnovljive izvore, tvrdi se u scenariju pod nazivom "Energetska (r)evolucija". Scenario "Energetske (r)evolucije", objavljen povodom Konferencije o klimi u Parizu, razvili su organizacija Grinpis i Nemački centar za vazdušne i svemirske letove (DLR), a zasniva se na nizu pojedinačnih studija.

Svet bez uglja, nafte i gasa je moguć

Napuštanje fosilnih izvora energije smatra se najvažnijim korakom u cilju smanjivanja zagrevanja zemljine atmosfere. Trenutno tri četvrtine gasova, koji izazivaju efekat staklene bašte, nastaju spaljivanjem uglja, nafte i gasa, a jedna četvrtina zbog seče šuma i zbog poljoprivrede, prenosi nemački Radio Dojče vele.

"Obnovljivi izvori energije u međuvremenu su sazreli i mogu da konkurišu elektranama na ugalj i rizičnim atomskim elektranama", kaže Sven Teske iz Grinpisa, ujedno i glavni autor studije.

Autori su pomno istražili različite tehnologije i različite razvoje u svim delovima sveta na osnovu kojih tvrde da bi do 2050. moglo da bude obezbeđeno održivo snabdevanje energijom za oko 9,5 milijardi ljudi.
Veliki pomak u proizvodnji energije s manje ugljen dioksida donosi snažno korišćenje energije vetra i sunca. Samo prošle godine, u tu oblast je u svetu investirano 250 milijardi američkih dolara (234 milijarde evra). Pad cena takvih postrojenja ubrzava jačanje tog sektora, a naročito se kod solarne energije ne nazire kraj smanjivanja cena.

Prema navodima autora studije, zbog toga se može očekivati brže širenje takvih postrojenja nego do sada. Za potpuni zaokret u svetu, prema tom scenariju, bile bi potrebne investicije od oko 1.000 milijardi dolara godišnje do 2050.

Istovremeno, uštedeli bi se troškovi za ugalj, naftu i gas od oko 1.070 milijardi američkih dolara godišnje.
Prema studiji, to bi se pozitivno odrazilo i na tržište rada.

Do 2030. bi tako u svetu moglo da nastane 19 miliona novih radnih mesta, dok bi broj zaposlenih u energetskom sektoru do 2030, bez ubrzanog prelaska na obnovljive izvore, bio lagano smanjen na 27 miliona u celom svetu.

Ubrzan prelazak na stopostotno korišćenje obnovljivih izvora doveo bi do povećanja broja zaposlenih u tom sektoru na 46 miliona u 2030. godini.

Velik izazov u smanjenju emitovanja ugljen dioksida je saobraćaj. Oko 14 odsto globalne emisije štetnih gasova nastaje sagorevanjem naftnih prerađevina u motorima.

"Potrebna nam je transportna revolucija, ne samo elektro-automobili i više elektromobilnosti, već bismo morali da razvijemo i nove transportne tehnologije i sintetička goriva iz obnovljivih izvora", kaže Teske.
Osnovno načelo glasi: struja umesto nafte. Uz pomoć struje dobijene iz energije vetra, sunca i vode mogu, ne samo da se voze automobili i vozovi, već i da se proizvode sintetička goriva takozvanom tehnologijom "power-to-gas". Ta tehnologija već funkcioniše. Sintetički proizvedena goriva zamenjuju gas, dizel ili kerozin, i naftni proizvodi više ne bi bili potrebni.

Za zaokret u saobraćaju potrebne su i mere politike, smatraju autori. Vlade bi trebalo da podstaknu ljude da koriste manje automobile, a važan korak je i dalja izgradnja mreže javnog saobraćaja.

U vezi s Konferencijom o klimi u Parizu, autori studije preporučuju brzo i odlučno delovanje politike i privrede. Sada bi bilo važno stimulisati industriju, potrošače i tržišta na veće korišćenje obnovljivih izvora energije i veću energetsku efikasnost.

Važan korak je i brzo smanjivanje subvencija za ugalj, naftu i gas. Prema navodima Međunarodne agencije za energiju (IEA), taj sektor je prošle godine iz državnih budžeta subvencionisan sa gotovo 500 milijardi američkih dolara, navodi Dojče vele.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
sunce energetika obnovljivi izvori energije ugalj gas nafta vetar

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana