Čitač otisaka prstiju odlazi u prošlost dok banke počinju sa korišćenjem nove ATM tehnologije koja podrazumeva prepoznavanje venskih puteva sa prsta svakog korisnika. Nova tehnologija za koju se smatra da će vršiti pouzdanu i tačnu identifikaciju poput popularnog skenera zenice, svoje prvo pojavljivanje na evropskom tlu imaće u Poljskoj.
Naime, novi ATM će omogućavati korisnicima da podižu svoj novac jednostavnim stavljanjem prsta na infracrveni čitač koji vrši identifikaciju kroz jedinstvene venske puteve svake osobe.
Poljska je prva zemlja u Evropi koja će primeniti ovu inovaciju sa oko 2.000 novih ATM mašina koji se otvaraju u ograncima raznih banaka i supermarketima duž cele zemlje, a uz podršku marketinške kampanje „Keš na dohvat prsta“.
Prst svake osobe tako postaje jedinstveni čip koji istoj omogućava da bez korišćenja kreditne kartice pristupi svom računu i podigne željenu sumu novca. Iako je ova tehnologija već odavno zastupljena u Japanu, gde je najpre i razvijena, banke u Velikoj Britaniji navode da mogu proći i godine pre nego što ovi bankomati zažive na britanskim ulicama.
Neke japanske banke koriste ovu tehnologiju kao meru bezbednosti koja dopušta, ili onemogućava, pristup klijenata sigurnosnim sefovima. Eksperti dodaju da je ovaj sistem mnogo sigurniji od čitača otisaka prstiju, ali i jeftiniji od skeniranja zenice.
Na ovako ranom stadijumu razvoja tehnologije ono što se naučnici pitaju jeste - šta će se dešavati sa venama ljudi kako budu starili. Međutim, iz japanske kompanije „Hitachi“ navode da nakon 15 godina istraživanja mogu da tvrde da su venske šeme svakog čoveka prilično stabilne tokom života bez obzira na starosnu dob ili na primer promenu težine.
Dok Britanci još uvek ne nameravaju da pređu na korišćenje ove tehnologije, Turska i Rusija već koriste ovakve bankomate, a razlog zbog kojeg zemlje u razvoju radije prihvataju ovaj sistem od razvijenih zemalja je to što on za njih predstavlja brojne legalne i etničke izazove koji se tiču skladištenja i korišćenja biometrijskih podataka.
... posle skidanja kože s leđa, na red je došlo ispijanje krvi ...