Učešće lizinga u finansiranju privrede i fizičkih lica u Srbiji iznosi svega 2,2 odsto i potrebno je izmeniti Zakon o lizingu kako bi se omogućilo da jedna kompanija može da se bavi i finansijskim i operativnom lizingom, rečeno je danas na konferenciji "Lizing kao podrška privrednom rastu Srbije".
Predsednik Izvršnog odbora lizing kompanije Socgelize Boris Stević rekao je na skupu u Privrednoj komori Srbije (PKS) da se u Srbiji godišnje zaključe lizing ugovori u vrednosti od 280 miliona evra, uključujući operativni i finansijski lizing.
Stević je naveo da su u Srbiji kamate na lizing zduživanja trenutno niže nego na bankarske kredite.
Potpredsednik PKS Slobodan Samadžić rekao je da su privredi potrebna finansijska sredstva, a finansijski lizing je u Srbiji nedovoljno prepoznat kao izvor finansiranja realnog sektora i njegovo učešće je u toj oblasti zanemarljivo.
Samardžić je najavio da od 1. januara 2016. godine na snagu trebalo bi da stupi novi zakon o komorama, u cilju poboljšanja poslovnog okruženja.
Predstavnik Asocijacija lizing kompnija Srbije Emilijano Steinfl je ocenio da su lizing finansiranja jedan od izvora sredstava za srpsku privredu, što pokazuje podatak da su u protekloj deceniji lizing kompanije finansirale srpsku privredu sa oko 4,5 milijardi evra.
Predstavnica kompanije Lizeurope Jurgita Bucite rekla je da ta kompanija učestvuje sa 91 odsto na tržištu Evrope, a prema istraživanju iz 2014. na tržištu EU stopa uspeha kod dobijanja lizinga za mala i srednja preduzeća bila je 79 odsto, a kod kredita 66 odsto.
Bucite je navela da su se mala i srednja preduzeća u EU u 2014. ukupno zadužila za oko 74 milijarde evra.
Prema istom istraživanju, u 2014. godini na tržištu EU kamate na lizing su bile stabilnije od kamata na bankarske kredite, a u 2013. se desio veliki rast lizing zajmova u odnosu na bankarske iz 2010. godine.
Ostavi komentar