Švajcarska je u 2015. ponovo najinovativnija zemlja na svetu, dok je Srbija zauzela 63. poziciju, što je za četiri pozicije bolje u odnosu na prošlu godinu, prema osmoj po redu godišnjoj rang listi Globalni indeks inovativnosti (GII).
Pema istraživanju GII, Srbija je ove godine, među 141 rangirane države, ostvarila napredak u odnosu na prošlogodišnje 67. mesto, dok je među sedam glavnih kriterijuma za ocenjivanje, najbolje ocenjena bila oblast infrastrukture, a najslabije razvoj tržišta i razvoj poslovnog okruženja, saopštila je konsultantska kuća Ej.Ti. Kerni (A.T. Kearney), jedan od kreatora ovog istraživanja.
Prva mesta na listi su i ove godine pripala Švajcarskoj, Velikoj Britaniji, Švedskoj, Holandiji i SAD, navodi se u saopštenju Ej.Ti. Kernija dostavljenom Tanjugu.
Srbija se, prema rečima potpredsednika Ej.Ti. Kernija, Marka Derče, popela za četiri mesta, i ako želi da napreduje ka grupi takozvanih inovativnih lidera, mora da usvoji niz mera.
"Podsticanjem tehnoloških inovacija kroz saradnju malih i velikih preduzeća lakše i bolje će se iskoristiti sinergije, agilnost, finansijske poluge i tržište. Povećanjem javnih ulaganja u digitalnu infrastrukturu omogućio bi se razvoj digitalnih poslovnih modela , koji su Srbiji svakako potrebni. Konačno, učestvovanje velikih i malih preduzeća možemo stimulisati i sa prilagođavanjem regulatornih okvira na području upravljanja u velikim preduzećim", ističe Derča.
Od zemalja u regionu, Slovenija je najbolje rangirana, budući da je ove godine ostala na 28. mestu. Hrvatska je pozicionirana na 40. mestu u odnosu na 42. iz 2014. godine, Crna Gora na 41. mestu, napredujući za čak 18 mesta u odnosu na prošlu godinu. Makedonija se nalazi na 56. poziciji, a Bosna i Hercegovina na 79. u odnosu na 81. mesto iz 2014.
Ovu studiju svake godine objavljuje Univerzitet Kornel, poslovna škola INSEAD, Svetska organizacija za intelektualnu svojinu i svetska konsultantska kompanija A.T. Kerni, Velika Britanija, Švedska, Holandija i SAD.
Globalni indeks inovativnosti kao kriterijum za određivanje inovativnosti zemalja koristi sedam glavnih stubova (ukupno 79 pokazatelja) koji procenjuju stanje inovacija na temelju nacionalnih institucija, ljudskih resursa, istraživačke aktivnosti, infrastrukture, razvoja domaćeg tržišta i poslovnog okruženja.
Pitam se nešto... Kako to da se zemlje EU uzimaju posebno dok se države SAD uzimaju kao jedna celina? I kako onda da se naša Srbija meri sa populacijom i bogatstvom celih SAD?