Godišnje se zbog pohabanosti uništi između 80 i 90 miliona novčanica svih apoena, pokazuju podaci Narodne banke Srbije.
Zamena neispravnog novca, bez obzira na to da li se radi o dinarima ili evrima, u bankama košta od dva do pet odsto od vrednosti novčanice. Ovu transakciju bankari neće naplatiti jedino ako je građanin na njihovom bankomatu podigao oštećeni apoen, naravno uz dokaz, pišu Večernje novosti.
U Narodnoj banci Srbije tvrde da je posebnim propisom definisano da su banke dužne da obrađuju gotov novac (dinare), odnosno da provere autentičnost i sortiraju novac. Ukoliko se i pored provere dogodi da građani dođu u posed nepodobnog novca, na blagajni banke ili iz bankomata, građani mogu da odbiju prijem ovog novca ili da ga zamene u banci ako su novac preuzeli iz bankomata.
Građani treba da reaguju kada novčanica na sebi ima uočljive rupe, može da se uoči nedostatak boje (na primer oprana novčanica), ima najmanje jedno zacepljenje. Zatim kada je novčanica izgužvana i kada to znatno utiče na njen izgled, ako je novac presavijen toliko da ne može da se ispravi rukom, kada su na novčanici jasno uočljivi zaprljanost ili mrlje... |
“Banke su dužne da firmama i građanima zamenjuju novčanice i kovani novac koji nisu podobni za opticaj na osnovu tačno definisanih uslova iz Odluke o upravljanju tokovima gotovine. NBS bankama ne naplaćuje naknadu za prijem pohabanih i oštećenih novčanica, a da li će banke građanima naplatiti takvu naknadu zavisi od poslovne politike banke”,ističu u našoj centralnoj banci.
Gotov novac, kako kaže zakon, banka može vratiti u opticaj samo ako je u postupku obrade utvrđeno da je podoban za opticaj. Takođe, počev od oktobra 2012. godine, Narodna banka Srbije sprovodi kontinuiranu obuku zaposlenih u bankama za obavljanje poslova obrade gotovog novca.
“Imajući u vidu jasno definisane kriterijume za obradu novca, da se ova obrada uglavnom obavlja automatski, kao i činjenicu da centralna banka sprovodi kontinuiranu i detaljnu obuku zaposlenih u bankama, smatramo da su stvoreni svi preduslovi za kvalitetnu obradu gotovog novca u bankama, odnosno da se na ovaj način minimizira rizik puštanja u opticaj nepodobnog novca i da se obezbeđuje potreban kvalitet novca koji se isplaćuje klijentima banke”,navode u NBS.
Narodna banka Srbije novac preuzet od banaka obrađuje na automatskim sistemima, izdvaja novčanice nepodobne za opticaj koje se povlače iz opticaja i nakon toga uništavaju.
Ostavi komentar