BEOGRAD, 19. februara (Tanjug) - Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Slovenije u 2014. godini je smanjena, iznosila je 1,033 milijardi dolara, što je za 1,6 odsto manje nego 2013. godine, ali postoje velike mogućnosti da ona bude povećana, navode u Privrednoj komori Srbije (PKS). Izvoz u Sloveniju iznosio je 471,1 miliona dilora i beleži pad od 1,5, a uvoz je za 1,7 odsto i bio je 561,6 miliona. Deficit u robnoj razmeni iznosio je 90,5 mi
BEOGRAD, 19. februara (Tanjug) - Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Slovenije u 2014. godini je smanjena, iznosila je 1,033 milijardi dolara, što je za 1,6 odsto manje nego 2013. godine, ali postoje velike mogućnosti da ona bude povećana, navode u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Izvoz u Sloveniju iznosio je 471,1 miliona dilora i beleži pad od 1,5, a uvoz je za 1,7 odsto i bio je 561,6 miliona. Deficit u robnoj razmeni iznosio je 90,5 miliona dolara.
Prema podacima PKS-a, kao spoljnotrgovinski partner u ukupnom srpskom izvozu u 2014. godini, Slovenija zauzima osmo mesto, a u uvozu 12. Najčešći spoljnotrgovinski posao bila je kupoprodaja sa učešćem od 73,48 odsto u izvozu i čak 90,48 odsto u uvozu.
Srbija je u Sloveniju najviše izvozila delove i pribor za motorna vozila, proizvode od legure aluminijuma, delove obuće-lice i delovi lica, delove za sedišta, elektromehaničke aparate za domaćinstvo, setove provodnika za paljenje, delove ručnih alatki, proizvode od gvoždja, kombinaciju frižidera i zamrzivača, delove za bicikle i motorna vozila.
Iz Slovenije smo najviše uvozili delove karoserije, delove uredjaja za hladjenje i zamrzavanje, mašine za pranje, novinsku hartiju, električnu energiju, lekove, kočnice i delove, otpatke i ostatke od aluminijuma, hartiju i karton, rešoe, električne provodnike, štednjake, pneumetike i delove obrtnih postolja.
Slovenačka statistika navodi da su slovenačke investicije u Srbiji znatne i iznose oko 679 miliona evra. Prema podacima NBS, ukupna direktna ulaganja slovenačkih preduzeća u Srbiji za period 2005-2013. godine, iznose oko 522,7 miliona evra. U Srbiji je registrovano oko 1.500 slovenačkih firmi i predstavništava, a aktivno je oko 500.
Veće slovenačke investicije u Srbiji su "Merkator SĆ Beograd - više od 220 miliona evra, "GorenjeĆ - više od 70 miliona, "Impol SevalĆ Sevojno - oko 65 miliona, Nova ljubljanska banka Beograd-više od 50 miliona, "Droga KolinskaĆ-više od 50 miliona, Osiguravajući zavod Triglav - više od 50 miliona evra.
Medju značajnijiom investitorima su JUB Šimanovci, Trimo inženjering doo Šimanovci, "HeliosĆ, "Grah AutomotiveĆ Batočina; "Kolpa SanĆ, "MerkurĆ, "Cimos LivnicaĆ Kikinda , "CinkarnaĆ Celje, "Don Don", Nova kreditna banka-Maribor i Maksim BG.
Srpska preduzeća su nedovoljno zastupljena u Sloveniji. Vrednost srpskih investicija u Sloveniji je oko 100 miliona evra, a prema podacima Banke Slovenije, ta vrednost je nešto niža i iznosi oko 60 miliona evra.
Tako je "KomtrejdĆ postao vlasnik slovenačkog "HermesaĆ za oko 40 miliona evra, "Beohemija - Inhem" je kupila slovenačku kompaniju "Šampionka" za šest miliona, a "Nektar" je kupio ĆFruktal" za više od 50 miliona evra.
"DalasĆ iz Novog Pazara ima registrovano trgovinsko preduzeće u Ljubljani, "LastaĆ i slovenački autoprevoznik imaju ugovor o prevozu putnika izmedju Beograda i Ljubljane. PKS smatra da srpski privrednici treba više da budu prisutni sa robom i investicijama na slovenačkom tržištu i da tamo treba da otvore jedan naš hipermarket.
Neka od slovenačkih preduzeća koja posluju u Srbiji, medju kojima su i AĆ hodling, Merkur internacional, Osiguranje Triglav, imaju odredjenih finansijskih probelma, o kojima su spremna da pregovaraju sa predstvnicima Vlade Srbije.
U PKS ističu da mogućnisti saradnje postoje u oblasti energetike, izgradnji saobraćajne infrastrukture, informacionih tehnologija, zaštite životne sredine, turizma, ali i u nekim tradicionalnim granama.
Postoji interes da se razvija saradnja i na definisanju i realizaciji zajedničkih projekata uz mogućnost njihovog finansiranja sredstvima fondova EU, prvenstveno u oblasti infrastrukture i ekologije.
Ostavi komentar