Finansijski direktori u švajcarskim kompanijama ocenjuju da je snažan franak najveća opasnost za nacionalnu ekonomiju, a čak 36 odsto anketiranih smatra da švajcarska privreda u naredne dve godine može pasti u recesiju, navodi se u najnovijoj studiji konsultantsko-revizorske kompanije Dilojt.
Indeks poverenja finansijskih menadžera u nacionalnu privredu, koji kvartalno obračunava ova istraživačka agencija, pao je u prvom tromesečju za 39 poena, na -28, što ukazuje na negativnu percepciju ekonomskih prilika, prenosi švajcarski list 20 minit.
Kako se precizira u istraživanju, 71 odsto anketiranih finansijskih direktora u švajcarskim firmama smatra da odustajanje od vezivanja franka za evro i, posledično, njegov skok, predstavlja veći rizik za privredu od geopolitičkih nesigurnosti i pooštravanja regulative.
Čak 60 odsto ispitanika sada izražava pesimizam u pogledu ekonomskih perspektiva Švajcarske, prema njih svega 12 odsto u prethodnoj anketi, sprovedenoj u četvrtom kvartalu prošle godine.
Većina ispitanika, njih 80 odsto, zbog rasta domaće valute očekuje niže marže a čak 36 odsto smatra da iz tog razloga švajcarska ekonomija u naredne dve godine može pasti u recesiju. Takav stav u poslednjem tromesečju 2014. zastupalo je svega 8,0 odsto anketiranih.
Na drugoj poziciji među poslovnim rizicima je pooštravanje zakonskih propisa u Švajcarskoj, što navodi 63 odsto anketrianih.
Kada je reč o merama koje će preduzeti kako bi se borili sa novonastalom situacijom, njih 62 odsto predviđa smanjenje troškova, niže cene dobavljača očekuje 60 odsto ispitanika, smanjenje zaposlenosti planira njih 19 odsto, a produženje radnog vremena 17 odsto anketiranih.
Istraživanje je sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 127 finansijskih direktora u glavnim privrednim sektorima u Švajcarskoj.
Ostavi komentar