Tekst objavljen: 09.12.2016 9:47        


BEOGRAD, 9. decembra (Tanjug) - Srbija mora da uvede mehanizme kako bi poboljšala dostupnost inovativnih lekova za pacijente i mora da napravi dobar, transparentan proces, gde će se praktično znati šta neki novi lek donosi pacijentima, rečeno je sinoć na panel diskusiji u organizaciji Poslovne škole Cotrugli. 

Sistemsko rešenje najvažnije za pristup novim lekovima

Predstavnik farmaceutske kompanije "Merck Sharp || Dohme" Nebojša Škuljec je u izjavi za Tanjug rekao da je sistemsko rešenje najvažnije, kao i da smo svedoci toga da su u svim zemljama u Evropi, čak i u zemljama iz regiona koje imaju i manje budžete od nas, neki inovativni lekovi odavno dostupni, što je evidentan dokaz da to može da se uradi i u Srbiji i to na efikasan način.

"Sistemsko rešenje se popravlja, a nedavno smo imali situaciju da su 23 inovativna leka došla na pozitivnu listu, posle dužeg pregovaranja industrije i države", izjavio je Škuljec na panel diskusiji o novim farmaceutskim trendovima i tome kako omogućiti pacijentima pristup do inovativnih lekova.

Kako je dodao, farmaceutska industrija vrlo intenzivno radi na donošenju inovativnih lekova i uglavnom se fokusira na oblasti gde je potreba najveća.

"U Srbiji, međutim, u odnosu na ostale evropske zemlje postoji razlika, jer mi još nismo deo Evropske unije i lekovi koji su registrovani u EU, u Srbiji nisu automatski dostupni, nego moraju da prođu kroz poseban proces registracije, što nažalost zahteva neko dodatno vreme, najčešće je to još godinu dana", kaže Škuljec.

I ako se dogodi da neki lek postane dostupan, to ne znači, kako kaže, da je automatski dostupan i pacijentu, jer u većini slučajeva mora najpre da dođe na pozitivnu listu kako bi bio dostupan pacijentima.
"Tu nastaje problem jer još uvek ne postoji dovoljno transparentna procedura da se zna koji lek, u kom momentu, će biti dostupan pacijentu", istakao je on.

Škuljec je naveo da farmaceutska industrija zajedno sa Fondom za zdravstveno osiguranje i sa Ministarstvom zdravlja, intenzivno radi da se ta situacija popravi, jer, kako kaže, moramo da budemo svesni toga da Srbija ima ograničen budžet sa jedne strane, ali i da sa druge strane postoji potreba da pacijenti imaju pristup inovativnim lekovima.

"Zbog toga je važno da se napravi dobar, transparentan proces, gde će se praktično znati šta neki novi lek donosi pacijentima", izjavio je Škuljec, dodajući da smo danas nažalost svedoci toga da ima puno lekova koji su izašli u poslednjih pet ili deset godina i koji su nedvosmisleno pokazali da su mnogo potrebni pacijentima, ali nažalost nisu dostupni pacijentima u Srbiji jer vlada fama da za to nema novca.

Na panelu, na kom su učestvovali predstavnici farmaceutskih kompanija, ukazano je i na činjenicu da su potrebne godine i ogromne sume novca kako bi inovativni lekovi videli "svetlost dana", kao i da ih država ne sme posmatrati kao trošak, već kao investiciju, pošto je zdrava nacija prilika za ekonomski napredak.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana