BEOGRAD, 1. marta (Tanjug) - Vlada Srbije je ostvarila dobre rezultate u fiskalnoj konsolidaciji, ocenili su danas predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović i predsednik Udruženja korporativnih direktora Srbije Dragan Đuričin, i upozorili da bi odustajanje od nastavka reformi moglo unazaditi zemlju. Oni su, najavljujući 24.
Oni su, najavljujući 24. Kopaonik biznis forum, ocenili da Srbija, kada je reč o ekonomiji, ima šansu da krene putem brzog ekonomskog rasta, na zdravim osnovama, koji može da stvori vrednost za građane.
Vlahović je naglasio da su makroekonomska sidra dobro postavljena i da se sada postavlja pitanje kako iskoristiti dobru makrofiskalnu stabilnost da bi se to konvertovalo u dugoročni rast i razvoj.
"Na putu ka konačnom cilju održivog rasta i razvoja postoje problemi, a jedan je restruktiranje velikih javnih preduzeća i privatizacija velikih javnih sistema, kao što su MSK i RTB Bor. Na svi sreću, ne pričamo više o Železari. Ako se u narednom periodu strukturne reforme, reforma javnog sektora ne odvija tempom kako je panirano postoji opasnost da se ugroze makroekonmska sidra", upozorio je on.
Vlahović je rekao da ne bi bilo dobro vraćati se u period od 2004. do 2008, kada je javna potrošnja gurala uvis rast, što je pogrešno, jer tada postoji realna opasnost da će biti ugrožena do sada dobra "sidra".
Prema njegovim rečim,a glavni zadaci u narednom periodu su restruktuiranje javnh preduzeća, završetak privatizacije velikih sistema i ozbiljno posvećivanje reformi obrazovanja, jer je za inkluzivni razvoj neophodna. Đuričin je ukazao da se neuspesi u vođenju ekonomske politike ne smeju ponavljati, jer zbog neuspeha u prošlosti Srbija danas ima veliko kašnjenje u odnosu na zemlje sa kojima se može porediti pre svega centralne i istočne Evrope, kao i susede sa zapada članova EU.
"Od 2003. se Srbija nalazi u geopolitickcoj grupi zapadnog Balkana koja predstavlja osnovu integracije u EU, po principu rešite regionalne odnose u politici i ekonomiji i postaćete kandidat. To nije jednostavno obzirom da se u njoj nalaze najnerazvijenije zemlje Evrope sa različitim geopolitičkim performansama", objasnio je on.
Prema njegovim rečima u modernom svetu je važnije s kim ste u vezi, nego ko ste. Identifikovanjem propusta i razloga za propuste, prema Đuričinu, približavamo se održivom i inkluzivnom ekonomskom razvoju i to može biti doprinos drugim zemljama da ne naprave takve greške koje smo mi pravili.
Srbija posle dugog vremena ima šansu da krene putem brzog ekonomskog rasta koji je zdrav i može da stvori vrednost za njene građane. Makroekonomske performanse su takve da se posle fiskalne stabilnosti, stabilnosti valute i kursa, uz rast zaposlenosti, Srbija nalazi na pragu novog talasa brže industrijalizacije, podržavajući pre svega grane u razmenjivim sektorima i grane koje daju podršku vertikalnim industrijskim politikama, rekao je on.
U doba četvrte industrijske revolucije, kako naglašava, potrebno je stanovništvo orijentisano na tehnološko preduzetništvo. On je istakao da su fiskalni deficit od dva odsto, stopa rasta od 2,5 odsto, smanjenje nezaposlenosti, stabilnost kursa, niska cena kapitala poboljšanja makroekonomskih osnova sistema.
Međutim, kako dodaje ima još mnogo ranjivih mesta u našoj privredi, a najveća su vezana za državni portfolio. Prema njegovim rečima, treba što pre pokrenuti proceduru bankrotstva i tamo gde je moguće pronaći strateškog partnera, kako bi se zaustavilo "krvarenje" iz budžeta.
U ona preduzeća koja iskazuju pozitivne rezultate neophodno je uvesti korporativno upravljanje. Đuričin je ukazao da je značaj javnog sektora u Srbiji i dalje iznad evropskog proseka, a da će se, ako se u tom delu ne naprave uštede, ne smanji "krvarenje" i poveća njihov doprinos budžetu, otvoriti veći prostor za pametan razvoj.
"Uvođenje poslovne perpsektive kao ograničenja za makroekonmske mere koje su ranije bile vezane samo za održavanje niske inflacije, je velika promena ekonomske politike Srbije koja ima podršku MMF koji je glavni katalizator reformi. Mislim da Srbija ima šansu da u narendom periodu pristupa reformama na sistematičan načinĆ, naglasio je on. Vlahović i Đuričin ukazali su da eksterni šokovi mogu da ugroze makroekonomsku stabilnost, ali i ocenili da je naša privreda daas otpornija nego pre dve godine.
"Makroekonomska stabilnost je podigla stepen otpornosti", podvukao je Vlahović. On je kazao da negativno može uticati rast cene energenata, ali i da je pozitivna vest da se struktura uvoza menja i da imamo i povećanje izvoza, te da je pokrivenost uvoza izvozom daleko na višem nivou.
Drugi šok mogao bi doći iz EU s obzirom da smo vezano u trgovini i kapitalu, a ove godine se opredeljuje budućnost Unije deklaracijom iz Rima, kao i izborima u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji. "Živimo u eri ogromnog univerzuma rizika sa puno faktora. Činjenica je da takozvani Tramp efekat utiče na zaokret u politici globalizacije prema deglobalizacije. Zemlja koja je od uvoza i duga zavisna, kao što je Srbija, je svakako zavisna od gloablne ekonomije. Nama je važno da put globalizacije po pitanju tržišta, roba i kapitala opstane. Tramp efekat deluje na Evropu veoma snažno", zaključio je Đuričin, dodajući da je mnogo stavri na stolu i da treba mudro da se pozicioniramo i branimo svoje interese.
Ostavi komentar