Postavljanje jedne fotografije na društvene mreže sa plaže u Grčkoj može da vas košta minimum 600 dinara ukoliko za njeno objavljivanje umesto vaj-faja koristite mobilne podatke.
Bajkovite peščane plaže, kristalno plavo more stvaraju prizor koji će svako poželeti da fotografiše. Ipak, internet i društvene mreže koji su zauzeli primat u našoj svakodnevici papreno će vam naplatiti objavljivanje fotografije, ukoliko ih ne koristite pažljivo. Naime, postavljanje jedne takve fotografije na neku od društvenih mreža, bez korišćenja vaj-faja može vas koštati od 600 pa do čak 3.000 dinara, a cena zavisi od rezolucije fotografije, odnosno od kvaliteta kamere na vašem mobilnom telefonu.
- Bila sam na jednoj divljoj plaži gde nema kafića, a samim tim ni vaj-faj mreže, te sam, nerazmišljajući, dozvolila upotrebu mobilnih podataka u romingu. Iako sam tu opciju isključila čim je slika objavljena, račun mi se uvećao za više od 1.000 dinara - rekla je M. J., čitateljka "Blica".
U ovu zamku upalo je dosta turista koji su ove godine letovanje proveli u nekom od grčkih odmarališta. Ono što većina njih nije znala je to da postavljanje jedne fotografije čija je veličina jedan megabajt košta 600 dinara. To znači da, ukoliko posedujete telefon novije generacije koji pravi bolje i kvalitetnije fotografije od četiri megabajta, mesečni račun će vam se uvećati za oko 2.400 dinara.
Međutim, tu nije kraj vašim troškovima. Samim paljenjem mobilnih podataka u romingu vaš telefon pokreće sve pozadinske procese i aplikacije za čiji rad je neophodan internet.
- To je vrlo lako zaključiti čim uključite internet, automatski vam stižu mejlovi, notifikacije i poruke sa društvenih mreža, aplikacije počinju sa ažuriranjem. Tako da naizgled bezazleno paljenje mobilnih podataka u romingu "na dva minuta" može vam doneti račun od preko 20.000 dinara na kraju letovanja - upozoravaju stručnjaci.
A kako ne biste upali u zamku enormnih troškova, najbolje bi bilo da, čim krenete na put ugasite upotrebu mobilnih podataka. Kada dođete u inostranstvo, za objavljivanje fotografija ali i samo korišćenje društvenih mreža koristite vaj-faj mreže u lokalnim kafićima, restoranima i hotelu u kojem ste odseli.
Inače, kako je "Blic" ranije pisao, liberalizacija rominga između Srbije i Evropske unije mogla bi da počne uskoro, a cena bi trebalo da bude 76 centi za minut.
Ovo bi bio veliki uspeh jer bi to značilo da bi naši građani i pre ulaska Srbije u EU uživali u pogodnostima koje imaju svi građani Evropske unije. To bi pojeftinilo komunikaciju između građana Srbije i naše dijaspore u Evropi, koja je brojna. Samo u Beču ima 75.964 naša građanina prema podacima iz statističkog izveštaja Beča za 2017.
Ostavi komentar