BEOGRAD 1. mart (Tanjug) - Visoka privredna delegacija iz Irana, na čelu sa ministrom inostranih poslova Muhamedom Dzavad Zarifom, biće gost Beograda sredinom marta, potvrdio je Tanjugu ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.
"Sastanak iranske i srpske strane održaće se 16. marta u Beogradu, a centralne teme biće ekonomija i Sporazum o slobodnoj trgovini izmeĆu dve zemlje", kaže Ljajić.
Prema njegovim rečima očekuje se i nastavak razgovora vezanih za vizne olakšice, investiranja iranskih kompanija u infrastrukturu Srbije, privatizaciju turističkih objekata u Srbiji, kao i uspostavljanje avio linije Beograd -Teheran.
Kako kaže, potrebno je i uskladiti propise vezane za vazdušni saobraćaj, kako bi bila uspostavljena aviolinija Beograd-Teheran, napominje Ljajić i ističe da je Srbija na vreme poćela intenzivnu saradnju sa Iranom, a da su rezultati su već vidljivi.
"Radimo na stalnom povećanju broja turistra iz Irana, te će ovog meseca četiri čarter leta 21. marta dovesti 400 graĆana Irana u našu zemlju", kaze Ljajić, a u aprilu će, prema njegovim rečima, biti otvoreno srpsko turističko predstavništvo u Teheranu.
Srpsko-Iranska poslovna komora, osnovana pre godinu i po dana, jedan je od glavnih učesnika ovih razgovora. Od kada je osnovana, srpski i Iranski zvaničnici imali su niz međusobnih poseta, čiji je cilj prema rečima predsednik Srpsko-Iranske poslovne komore u Srbiji dr Said Hoseinija, jačanje međusobnih ekonomskih i kulturnih odnosa.
"Iran i Srbija te odnose baštine još iz vremena Jugoslavije, a potencijali sa obe strane su ogromni. Iran je tržište sa 85 miliona stanovnika, a ceo region oko Irana ima 450 miliona" , kaže Hoseini i najavljuje, kao rezultat dosadašnjih dogovora, otvaranje Iransko poslovnog centra za Balkan sa sedištem u Beogradu, možda već idućeg meseca.
Centar bi trebalo, kaže on, da radi na pojednostaviljivanju procedura za dobijanje viza, posebno za privrednike, jer u Iranu postoji niz srpskih firmi koje su tamo godinama prisutne, a od januara 2016. kada su Iranu ukinute sankcije, taj broj se stalno povećava.
On navodi da je Centar organizovao odlazak predstavnika srpskih preduzeća u Iran, kako bi ih upoznali sa mogućnošću rada na tamošnjim projekatima modernizacije termoelektrana, ali i sektoru agrara.
"U Iranskoj-srpsko poslovnoj komori postoje 84 iranske kompanije i one su spremne da dođu u Srbiju kao i da ulažu u srpsku infrastrukturu, hemijska postrojenja i rafinerije", kaže Hoseini.
On dodaje da je protekle godine robna razmena dve zemlje bila simbolična i iznosila svega 15 miliona dolara, a da je Iran velika zemlja koja ima mnogo toga da ponudi, od nafte i gasa, cinka, bakra, do poljoprivrednih proizvoda, suvog i svežeg voća.
"Nama, s druge strane, trebaju poljoprivredni proizvodi poput žitarica i stručnjaci iz različitih oblasti. Srbija bi morala da radi 24 sata da bi zadovoljila tek stoti deo ogromne potrebe nekoliko stotina miliona ljudi u regionu Irana", rekao je Hoseini.
Iz Mreže za poslovnu podršku porućuju da je ovo velika šansa za Srbiju jer postoji mogućnost zajedničkog nastupa dve zemlje na trećim tržištima.
" Kompanije poput Gošhe, CIP-a, Energo-projekta imaju veliku šansu da se uključe u projekte koje pokreće Iran. Do sada je nivo robne razmene dve zemlje bio relativno mali, a izvozili smo kukuruz u zrnu, hartije, karton, i druge proizvode", kaže Milan Vučković iz Mreže.
Ostavi komentar