VAŠINGTON, 14. februara (Tanjug) - Američki ministar finansija DŽejkob Lu pozvao je sve strane uključene u pregovore o problemu grčkog duga da se fokusiraju na pronalaženje rešenja za krizu, koja tu članicu evrozone gura u bankrot. Lu je kasno sinoć telefonom razgovarao sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom o najnovijim dešavanjima, samo dan pošto je Cipras na samitu lidera Evropske unije u Briselu izneo predloge za
VAŠINGTON, 14. februara (Tanjug) - Američki ministar finansija DŽejkob Lu pozvao je sve strane uključene u pregovore o problemu grčkog duga da se fokusiraju na pronalaženje rešenja za krizu, koja tu članicu evrozone gura u bankrot.
Lu je kasno sinoć telefonom razgovarao sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom o najnovijim dešavanjima, samo dan pošto je Cipras na samitu lidera Evropske unije u Briselu izneo predloge za reorganizovanje finansijskog paketa pomoći koji su medjunarodni kreditori dodelili njegovoj zemlji, prenosi agencija Frans pres.
"Ministar finansija Lu je pozvao sve strane uključene u pregovore o grčkoj dužničkoj krizi da ostave po strani retoriku i da se fokusiraju na pragmatične korake", navodi se u saopštenju američkog ministarstva finansija.
Lu je, kako se dodaje, rekao Ciprasu da se raduje saradnji sa novom grčkom vladom, jer nastavlja da artikuliše konkretan i sveobuhvatan plan reformi u saradnji sa Evropom i medjunarodnim institucijama.
Američki ministar finan sija je, takodje, pozdravio činjenicu otpočinjanja tehničkih pregovora izmedju Grčke i njenih partnera, navodi se u saopštenju američkog ministarstva.
Kako podseća francuska agencija, grčki zvaničnici su juče počeli pregovore sa kreditorima, u nadi da će sastaviti predlog rešenja za grčku dužničku krizu, koji bi u ponedeljak trebalo da razmatraju ministri finansija evrozone.
U telefonskom razgovoru sa Ciprasom, Lu je poručio da "sastanak evrogrupe u ponedeljak, 16. februara, predstavlja veliku priliku za postizanje konkretnog napretka", navodi se u saopštenju američkog ministarstva finansija.
Grčka je pod pritiskom da što pre pronadje zajednički jezik sa medjunarodnim kreditorima, koji su joj pozajmili 240 milijardi evra u okviru programa pomoći. Vlada u Atini želi da kreditori olabave uslove nametnute u okviru programa, kao i da dozvole Atini da poveća budžetsku potrošnju da bi podstakla ekonomiju.
Ostavi komentar