Tekst objavljen: 22.12.2016 10:34        


BOR, 22. decembra (Tanjug) - Rudarsko-topioničarski basen Bor redovno izmiruje sve svoje obaveze iz Unapred pripremljenog plana reorganizacije preduzeća (UPPR), koji je prošlog meseca potvrđen u Privrednom apelacionom sudu u Beogradu, rekao je generalni direktor borske kompanije Blagoje Spaskovski.  

RTB Bor redovno izmiruje sve obaveze iz plana

RTB je, kako ističe, platio sve obaveze za javne prihode (rudnu rentu, ekološku taksu, prihode lokalnim samoupravama Bora i Majdanpeka), a redovno se, pored zarada i tekućih obaveza dobavljačima, izmiruje i rata kredita uzetog od kanadske EDC banke za izgradnju nove topionice u Boru. "Uplaćeno je ukupno 489 miliona dinara. Od toga je borska opština dobila 134, a majdanpečka 37 miliona dinara", rekao je Spaskovski za Tanjug.

Izmirene su, kako kaže, i ostale lokalne obaveze, pa je po tom osnovu borska opština dobila 17, a majdanpečka dva i po miliona dinara.

"Počeli smo da izmirujemo i obaveze za struju. Platili smo novembarski račun od 439 miliona dinara za potrošenu električnu energiju u tom mesecu. Uplaćena je, takođe, i šesta rata kredita za novu topionicu u iznosu od devet miliona dolara. Toliko, sa kamatom, vredi jedan anuitet", navodi Spaskovski.

Od obaveza preuzetih iz UPPR-a, kompaniji je ostalo, ističe on, da objavi tender za profesionalni menadžment i da nastavi da ispunjava ostale obaveze.

"Potvrda UPPR-a u beogradskom Apelacionom sudu obavezuje nas da sve što nalaže ovaj pravno-ekonomski dokument i izvršimo jer su RTB-u Bor, u vreme realizacije UPPR-a, dugovi otpušteni, a ne otpisani", objašnjava on.

Dodaje da bi neispunjenje bilo koje obaveze "odvelo RTB Bor u stečaj, i zato je to velika obaveza koja se mora poštovati, kao i svaka druga sudska presuda".

"Otplata ostatka istorijskog duga od 1,2 milijarde evra, i to 10 odsto tog duga, počeće u decembru sledeće godine. Od tada će RTB Bor, uz izmirivanje obaveza iz tekućeg poslovanja morati da izdvaja dodatnih 1,2 miliona evra za obaveze preuzete iz UPPR-a. Uz to, plaćaće i kredit za novu topionicu do 15. juna 2020. godine", kaže sagovornik Tanjuga.

Kako naglašava, tih 1,2 miliona evra mesečno, koje će RTB Bor od decembra sledeće godine plaćati u naredna 84 meseca, jesu dugovi kompanije iz perioda do 2009. godine, odnosno čak 864 miliona evra, ili 75 odsto tog duga, potiče iz perioda pre 2009.

"Istorijski dug RTB-a Bor "težak" milijardu evra nije se mogao vratiti iz tekuće proizvodnje i zato je urađen UPPR. Treba, međutim, da se zna da su te dugove napravili moji prethodnici, ne ja", napominje Spaskovski.

Prema njegovim rečima, do 2000. godine RTB Bor i tadašnje rukovodstvo zadužili su preduzeće za 586 miliona evra.

"Tu sumu šine krediti Pariskog i Londonskog kluba poverilaca, kratkoročni komercijalni krediti, krediti i metal Standard banke i grčkog Mitilineosa, dug prema NIS-u i Narodnoj banci Srbije, kao i ostale kreditne linije i avansi iz tog vremena".

Od 2001. do 2008. RTB Bor je zadužen za dodatnih 277 i po miliona evra i taj novac je, kaže Spaskovski, uglavnom preko Fonda za razvoj uzet za subvencionisanje plata, regulisanje doprinosa za PIO, poreza i doprinosa za zdravstveno osiguranje.

"Tada je, sasvim precizno, RTB (za sve pomenuto) zadužen sa 160 miliona evra. Za to vreme, takođe, nije plaćana struja i opet nije vraćen metal grčkom Mitilineosu", navodi on.

Tokom tog razdoblja, kako dodaje, prodato je i 15 preduzeća u sastavu RTB-a Bor.
"Tri firme (prokupački FOM, Fabrika ventila i Fabrika abraziva) prodate su iz stečaja, a osam ih je privatizovano prodajom kapitala (Fabrika bakarnih cevi Majdanpek, Fabrika kablova u Zaječaru, Fabrika mernih transformatora u Zvezdanu, Elid u Donjem Dušniku, Jugotehna u Beogradu, Jugotehnika u Nišu, Fabrika folija u Boru i "14. avgust" u Sokobanji)", precizira Spaskovski.

Dve fabrike su privatizovane prodajom imovine (a bez obaveza), i to su Fabrika lak žice i Fabrika opreme i delova, dok je, kako napominje, Institut za rudarstvo i metalurgiju podržavljen, a majdanpečka Industrija plemenitih metala još nije prodata.

Pojašnjavajući strukturu istorijskog duga RTB-a Bor, teškog milijardu evra, Spaskovski ističe da je sva nabrojana preduzeća gradio je RTB Bor i u njih, prema procenama, uložio 370 miliona dolara.

"Privatizacioni prihod je, međutim, bio tek 36,2 miliona dolara, a RTB-u Bor je od te sume pripalo tek 12,8 miliona dolara. Danak privatizaciji nije platio samo RTB Bor, već i radnici, jer je u tim preduzećima ukupno radilo 8.800 radnika, a sada ih je, u tih 15, manje od 2.000", dodaje on.

Podseća da su direktori RTB-a Bor u to doba bili su Borivoje Stojadinović (do maja 2006.) i Miodrag Conić (do oktobra 2008. godine).

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana