BEOGRAD, 19. februara (Tanjug) - U Kliničkom centru Srbije u 2014. godini ni u jednom trenutku nije bilo nestašice medikamenta potrebnih za lečenje pacijenata, izjavio je danas direktor te ustanove profesor dr Miljko Ristić istakavši, medjutim, da proceduru nabavke treba skratiti. Ristić je na konferenciji ''Farmacija: izazovi i perspektive 2015'', u organizaciji NIN Fokusa, a čiji su partneri Hemofarm i Tanjug, rekao da nije bil
BEOGRAD, 19. februara (Tanjug) - U Kliničkom centru Srbije u 2014. godini ni u jednom trenutku nije bilo nestašice medikamenta potrebnih za lečenje pacijenata, izjavio je danas direktor te ustanove profesor dr Miljko Ristić istakavši, medjutim, da proceduru nabavke treba skratiti.
Ristić je na konferenciji ''Farmacija: izazovi i perspektive 2015'', u organizaciji NIN Fokusa, a čiji su partneri Hemofarm i Tanjug, rekao da nije bilo primedbi pacijenata što se tiče snabdevenosti lekovima i da je Klinički centar Srbije uspeo da zadovolji potrebe pravashodno najtežih pacijenata.
On je ocenio da je teško u nekom poslu raditi baš sve sasvim besprekorno cele godine i da nijedan lek ne zafali.
Oceno je, medjutim, da procedura nabavke lekova, po sistemu javnih nabavki, nije sasvim dobar sistem i da znatno usporava nabavku medikamenta.
Kako je obijasnio procedure nabavke lekova po sistemu javnih nabavki traju najmanje dva meseca.
''Treba smanjiti rok koji je ostavljen ponudjačima, odnosno da to ne traje 30 ili 60 dana već sedam ili deset dana. Ne vidim zašto je rok toliko dugačak'', rekao je Ristić.
Naveo je i da nije problem države, koja je u situciji kada vlada kriza našla dovoljno sredstava da se kupe svi potrebni lekovi, već da proces nabavke traje jako dugo.
Kao primer, Ristić je naveo da se, kada u Kliničkom centru odluče da su potrebne odredjene količine lekova, daje ponudjačima rok od 30 do 40 dana da konkurišu i prijave, a da je onda potrebno osam dana da komisija odabere najpovoljnijeg ponudjača.
Prema njegovim rečima, ako se u obzir uzmu i žalbe drugih ponudjača to se prolongira najmanje bar dva meseca.
''Ako ovaj sistem nabavke lekobva ostane moramo mnogo ranije da trebujemo lekove, nekoliko meseci ranije'', rekao je Ristić ističući da bi se tako pravile zalihe što takodje nije uvek dobro.
Ostavi komentar