Narodna banka Srbije (NBS) smatra da nedavno objavljeni rezultati statističkog zavoda ukazuju na to da postoji prostor da privredni rast u ovoj godini bude znatno iznad februarske prognoze od 1,8 odsto, ukazujući da će i međunarodne institucije podići svoje prognoze kad uračunaju nove podatke.
Prema fleš oceni Republičkog zavoda za statistiku (RSZ), objavljenoj 4. maja, realni međugodišnji rast BDP-a je u prvom tromesečju 2016. iznosio 3,5 odsto.
U istom periodu, industrijska proizvodnja povećana je za 10,5 odsto, a nastavljaju se i pozitivne tendencije koje su zabeležene u trgovini, građevinarstvu, turizmu, podseća NBS u saopštenju.
Kada je reč o izvorima rasta, centralna banka navodi da su ključni doprinos dali izvoz i investicije.
"Izvoz je dao ključni doprinos sa snažnim rastom kod gotovo svih grana prerađivačke industrije, a doprinele su i investicije, što se vidi kroz rast građevinarstva, uvoza opreme i kapitalnih rashoda države.
Rast ulaganja, uz popravljanje spoljnotrgovinskog bilansa, ukazuju na unapređenje konkurentske pozicije Srbije i na održivost našeg ekonomskog rasta", navodi NBS.
Narodna banka podseća da je i Evropska komisija prepoznala povoljnije tendencije i da je u svom najnovijem izveštaju - Spring 2016 European Economic Forecast, revidirala godišnju projekciju rasta BDP-a Srbije sa 1,6 na 2,0 odsto.
"Međutim, sa objavljivanjem najnovijih makroekonomskih podataka za prvo tromesečje 2016. godine, koji im nisu bili na raspolaganju, jasno je da je ubrzanje ekonomskog rasta i jače", piše u saopštenju.
Izveštaj MMF-a - Regional Economic Outlook, koji je objavljen 6. maja i u kome se navodi da je rast BDP-a Srbije u 2016. prognoziran na 1,8 odsto, kako je navedeno, baziran je na makroekonomskim podacima iskazanim u World Economic Outlook-u objavljenom 12. aprila.
"Prema tome, pri izradi te prognoze nisu mogli biti uzeti u obzir podaci za prvo tromesečje ove godine. Imajući u vidu aktuelne makroekonomske pokazatelje, kao i činjenicu da su dosadašnje projekcije NBS u velikoj meri korespondirale sa projekcijama međunarodnih finansijskih institucija, smatramo da će stopa privrednog rasta Srbije za 2016. godine, kada se uključe i aktuelni podaci - biti korigovana naviše", piše u saopštenju.
Novu projekciju rasta BDP-a i drugih najvažnijih makroekonomskih indikatora, Narodna banka Srbije će saopštiti i detaljno obrazložiti na prezentaciji majskog izveštaja o inflaciji, koja će biti održana 24. maja 2016. godine.
Ostavi komentar