BEOGRAD, 16. Februara (Tanjug) - Nema tačnih podataka koliko se metalnog otpada odlaže na nelegalnim otpadima na kojima se odvoze i otpadna vozila, a stručnjaci upozoravaju da se veliki deo trgovine obavlja u sivoj zoni, kao i da njihovo dugo taloženje može biti štetno. Dugo i nepravilno taloženje metalnog opada, naime, prouzrokuje zagadjenja zemljišta i podzemnih voda ako lokacija nije propisno obezbedjena.
BEOGRAD, 16. Februara (Tanjug) - Nema tačnih podataka koliko se metalnog otpada odlaže na nelegalnim otpadima na kojima se odvoze i otpadna vozila, a stručnjaci upozoravaju da se veliki deo trgovine obavlja u sivoj zoni, kao i da njihovo dugo taloženje može biti štetno.
Dugo i nepravilno taloženje metalnog opada, naime, prouzrokuje zagadjenja zemljišta i podzemnih voda ako lokacija nije propisno obezbedjena.
Kazne za neuslovno upravljanje otpadom propisane su Zakonom o upravljanju otpadom i za privredno društvo mogu iznositi od 1,5 do tri miliona dinara.
Stoga pravilno upravljanje otpadom, ali i ulaganja u obnovljive izvore energije i zelenu gradnju, moglo bi doprineti rastu investicija i otvaranju novih radnih mesta, tvrdi Oliver Šolc, direktor "Šolc grupe".
U zemljama Evropske unije, na primer, Direktiva o otpadnim vozilima na snazi od 2000. godine.
Najpre bi, kaže Šolc, trebalo utvrditi koliko takve vrste, inače, u svetu veoma traženog otpada ima u Srbiji.
Iz resornog ministarstva, medjutim, navode da ne postoje pouzdane evidencije o nelegalnim skladištima na koja se odlažu otpadna vozila, iako je vlasnik otpadnog vozila po Zakonu u obavezi da ga preda operateru koji ima dozvolu za upravljenje ovom vrstom otpada.
Ipak, u praksi je situacija drugačija, jer vlasnici svoja otpadna vozila daju neovlašćenim licima, navode u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Drugi problem su auto radionice koje otkupljuju otpisana vozila, rasklapaju ih za svoje potrebe, a potom ih ostavljaju neobezbedjena ili ih predaju skladištima kao metalni otpad.
Inače, otpadna vozila klasifikovana su kao opasan otpad jer sadrže opasne materije kao što su antifriz, razne vrste ulja, akumulator, teški metali...
Neodgovarajuće rasklapanje, kao i odlaganje otpadnih vozila i delova vozila bez izdvojenih opasnih materija može da prouzrokuje zagadjenja zemljišta i podzemnih voda.
Nadležni za izdavanje dozvola za skladištenje i tretman otpadnih vozila su Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine I lokalne samouprave.
Republička inspekcija za zaštitu životne sredine redovno kontroliše registrovana skladišta, kojima je dozvolu za obavljanje delatnosti upravljanja otpadnim vozilima izdalo ministarstvo, a u skladu sa planom koji se priprema na početku godine.
Lokalne samouprave su ovlašćene da sakupljaju i predaju ovlašćenim operaterima otpadna ozila, čiji vlasnik nije poznat.
Ostavi komentar